Prissammenligningsskilte bliver forsinkede i ankomst
Mandag 25. oktober 2021 kl: 13:51
Af: RedaktionenOnsdag 20. oktober skulle skilte, der sammenligner prisen på brændstof og andre drivmidler, være sat op på offentligt tilgængelige tankstationer og ladestandere. Men prissammenligningsskiltene bliver forsinket i ankomst, da det datagrundlag, der er basis for oplysningerne på skiltene, er utilstrækkeligt
Færdselsstyrelsen oplyser, at forsinkelsen betyder, at der nu er sat en ny frist til 20. januar 2022 for opsætningen af prissammenligningsskiltene, mens data til generering af oplysningerne til skiltene skal være indberettet senest 5. januar 2022.
I den kommende periode vil Færdselsstyrelsen undersøge årsagerne til det begrænsede datagrundlag og i den forbindelse kontakte relevante aktører.
Prissammenligningsskilte, der skal gøre prisen på drivmidler mere gennemsigtig, er baseret på en bekendtgørelse om krav til offentligt tilgængelig infrastruktur for fossile brændstoffer og alternative drivmidler med videre. Bekendtgørelsen implementerer bestemmelser i et direktiv fra EU-Parlamentets og EU's Ministerråds om etablering af infrastruktur for alternative brændstoffer og er udstedt med hjemmel i lov om ændring af lov om infrastruktur for alternative drivmidler.
Bekendtgørelsen fastsætter, at der på et bredt udsnit af offentligt tilgængelige tankstationer og på offentligt tilgængelige ladestandere til opladning af elektriske køretøjer skal opsættes et prissammenligningsskilt, der viser gennemsnitlige priser for udvalgte fossile brændstoffer og alternative drivmidler pr. 100 km for udvalgte bilsegmenter.
I Færdselsstyrelsens vejledning til bekendtgørelsen beskrives de nærmere krav til opsætning af prissammenligningsskiltene og videregivelse af prisdata til brug for beregningerne bag prissammenligningsskiltene.
Bekendtgørelsen trådte i kraft 1. juni 2021.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Tysk transportkoncern kørte omsætning og resultat frem i andet kvartal
- En halv times daglig fysisk aktivitet kan forebygge alvorlig stress
- Fire-akslet gardintrailer med hæve- og skydetag er nedbygget
- Esbjerg-vognmand fik 10 på en varm sommerdag
- Lastbilimportør og -forhandler har fået ny direktør
- Affalds- og energiselskab på Sjælland får ny genbrugschef
- Luftfragten via sydjysk lufthavn kørte og fløj frem i juli
- Islandsk rederi-koncern har taget nyt kølehus i Aarhus i brug
- Vognmand har trukket maskintrailer med dobbelt udtræk til Fredericia
- Asfaltarbejde spærrer flere til- og frakørsler på Motorvej E45 ved Aarhus
- Det tredie af 89 elementer er sejlet på plads
- Lagerudlejning i Horsens er årets største
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |




