CFO-en er rullet ind fra Rumænien
Torsdag 14. oktober 2021 kl: 21:04
Af: RedaktionenVolvo Danmark A/S har ansat Ionela Linca som CFO. Ionela Linca, der kommer fra en stilling som CFO hos Volvo i Rumænien, tiltrådte sin nye stilling i Danmark 1. oktober 2021
Ionela Linca overtager stillingen som CFO efter Niels Ryge Andersson, der efter eget ønske har søgt nye udfordringer i Volvo Group. Lastbilbranchen er ikke ny for Ionela Linca. Hun har siddet i en tilsvarende stilling som CFO hos Volvo Trucks i Rumænien siden 2016. Forud for det, var hun ansat otte år i den hollandske bryggerikoncern Heineken, hvor hun har siddet i flere ledende stillinger indenfor økonomi og supply chain.
Ionela Linca er nu bosiddende i København sammen med sin mand.
- Vi er glade for at byde Ionela Linca velkommen til Volvo Danmark A/S, hvor hun bliver en del af ledelsen. Hun er en forretningsorienteret leder, som har stor erfaring med at drive og udvikle et finansteam. Volvo investerer massivt i en bæredygtig fremtid for transportbranchen, og tilbyder en bred vifte af miljøvenlige transportløsninger. Vi står over for en vigtig opgave, hvilket også stiller høje krav til finansfunktionens samarbejde med forretningen, siger administrerende direktør Peter Ericson.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Batterielektrisk trækker fra Kina får fem sikkerhedsstjerner
- Varebiler og pickup kom fra Kina med bedst sælgende modeller
- Transportfond har udpeget nyt bestyrelsesmedlem
- Elektrisk varebil kan rumme knap seks kubikmeter
- Chauffører i lange vogntog har fået plads til at koble om ved Odense
- Andelen er steget fra knap fire procent til godt syv
- Forskellen på nummer et og to er på 13
- Tre-akslet link-trailer kan leveres med enten boks eller gardiner
- Hollandsk lastbilproducent har en serie nye produkter med på messe
- Fransk varebil er blevet kåret som International Van of the Year 2027
- Ny drivline kan sænke forbruget med op til fire procent
- Serieproduktion af langtrækkende elektriske lastbiler er gået i gang
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |




