Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      

Transportvirksomhed i Padborg sætter kronen på med topmodel

Torsdag 12. august 2021 kl: 13:45
Af: Redaktionen

Transportvirksomhed i Padborg sætter kronen på med topmodel
Peter Provstgaard fra DTK (tv) sammen med Søren Outzen fra Krone Fleet Danmark foran de nye Profi Linere med den nye udstyrspakke. (Foto: Berit Nielsen)

Virksomheden DTK A/S, der har hovedsæde i Padborg, får i disse dage leveret nye gardintrailere fra Krone Fleet. Der er tale om Krone’s topmodel - Gardin Profi Liner - og DTK skal bruge de nye trailere ti at fragte varer i Skandinavien og Europa

Transportvirksomhed i Padborg sætter kronen på med topmodel
Trailerne er godkendt til transport af drikkevarer og som standard er de også XL godkendte. Presenningstaget, der er ADR-sikret, kan hæves, da der skal være plads til volumen-gods og en sikker samt effektiv lastning og losning. Trailerne leveres med både træ- og alubrædder samt kæpstokke. Derudover har trailernes presenninger indvævet et et trådnet, der forhindrer, at presenningerne kan snittes op.


- Vi har mange kunder med specielle transportbehov, og derfor skal vores transportmateriel altid være af en høj standard og kunne matche kravene fra en branche i rivende udvikling, siger Peter Provstgaard, der sammen med Søren Outzen fra Krone Fleet har specificeret trailerne. 


Trailerne er også udstyret med Krone Telematics, der løbende viser, hvor trailerne befinder sig. 


- Tre tryk på min telefon og jeg kunne se alle trailere i Telematics-app’en, nemmere bliver det vist ikke, siger Peter Provstgaard om Krone Telematics app’en, der viser de vigtigste oplysninger om trailerne. 


Appen er udviklet til både smartphones, tablets og som internetportal via en PC/Laptop.


 




Klik venligst

© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- Glædelig jul og godt nytår
- Knap halvdelen overtrådte reglerne
- Transportvirksomhed i Herning har sat en krog i elektriske transporter
- Transportvirksomhed i Kolding har fået sit eget navn
- Den nye Storstrømsbro er klar til de første trafikanter til februar
- Specialkøretøj skal køre ud i Limfjorden
- Færdselsstyrelsen ændrer praksis med tilsyn for at skabe større effekt
- Hollandsk distributionsbil er en alsidig distributionslastbil
- Ombygning af færge til el-drift tager længere tid end forventet
- Sydjysk fjordhavn forenkler adgangen til sikrede områder
- EU-Kommissionen har skiftet kurs - lastbiler bliver undtaget
- Økonomisk modvind blev efterfulgt af en blodprop

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst