Juli 2021 havde færre konkurser end juli 2020
Fredag 6. august 2021 kl: 11:11
Af: RedaktionenEt fald i antallet af konkurser på lidt over tre procent er facit for juli 2021 sammenlignet med samme måned i 2020. I faktiske tal faldt antallet f konkurser fra 473 konkurser i 2020 til 457 konkurser i 2021
Hos analyse-virksomheden Experian peger man på, at der dermed endnu ikke er tegn på den konkursbølge, som økonomer og andre observatører frygter, kan være på vej.
- Hjælpepakker med udskydelse af blandt andet skat hjælper helt sikkert de mest udsatte erhverv lige nu, men hvis regningen skal betales snart, kan det måske give et konkursskvulp med ekstra mange konkurser blandt især SMV'er, der måske ikke er tilstrækkeligt polstrede, siger Bo Rasmussen, der er direktør hos data- og analysevirksomheden Experian, der har analyseret tallene.
Ifølge Bo Rasmussen understreger juli-tallene dog alt andet lige de seneste måneders positive fortælling om danske virksomheder.
Forudser et stigende antal IVS-konkurser
Frem til midten af oktober skal de såkaldte IVS'er finde ud af, hvad der skal ske med deres firmaer, fordi ordningen udløber. Det kan betyde, at konkurstallene stiger i de kommende måneder, uden at det reelt har den store betydning.
Forudser et stigende antal IVS-konkurser
Frem til midten af oktober skal de såkaldte IVS'er finde ud af, hvad der skal ske med deres firmaer, fordi ordningen udløber. Det kan betyde, at konkurstallene stiger i de kommende måneder, uden at det reelt har den store betydning.
- Vi ved, at der er en del virksomheder under IVS-ordningen med lille eller ingen omsætning, og de skal inden 15. oktober omdannes til ApS, ellers vil de formentlig blive tvangsopløst med efterfølgende konkurs, siger Bo Rasmussen.
Selvom vi generelt oplever en fin optimisme bredt funderet i samfundet lige nu, opfordrer Bo Rasmussen til, at virksomheder har fokus på gældsinddrivelse og kreditvurdering, fordi der trods alt er virksomheder, der er pressede.
Selvom vi generelt oplever en fin optimisme bredt funderet i samfundet lige nu, opfordrer Bo Rasmussen til, at virksomheder har fokus på gældsinddrivelse og kreditvurdering, fordi der trods alt er virksomheder, der er pressede.
De seneste måneder har konkurstallene stabiliseret sig på et lavt niveau efter et par konkursfyldte måneder i januar og februar i 2021.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Vognmand hentede komplet vogntog i Hedensted
- I 2010 arbejdede 7 procent - i 2025 var det 9 procent
- Sololastbiler og sættevognstog må holde vægten - norske vognmænd protesterer
- Norske myndigheder har hævet totalvægten for udvalgte vogntog
- Fire-akslet trailer har knap 15 meter gående gulv
- En række køretøjer med særlige godkendelser kan nøjes med det periodiske syn
- Aalborgvirksomhed har fået ny tre-akslet trækker med 780 heste
- Snerydning er også en fysisk aktivitet
- Italienske magasiner giver bæredygtighedspris til italiensk lastbil
- Amerikansk bilproducent melder klar med el-lastbiler
- Myndigheder fandt 1,2 milliarder falske euro i postforsendelser
- Bødeudskrivelse for manglende betaling af vejafgift er suspenderet
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |
.gif)




