Klik venligst



Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      

Svensk Øresundhavn får ny ugentlige togpendel

Tirsdag 30. marts 2021 kl: 15:08
Af: Redaktionen

Rederiet Containerships, der har hovedkvarter i Hamburg og er en del af den franske CMA CGM-gruppe, har valgt at starte sin egen tog-pendel-forbindelse mellem Helsingborgs Hamn og seks svenske godsterminaler

Baggrunden for, at Containerships begynder at drive en containerforbindelse med tog til og fra Helsingborgs Hamn, er et ønske om mere kapacitet og kortere transporttid.


Det første tog med last er planlagt til med afgang 11. april og vil blandt andet trafikere terminaler i Gävle, Stockholm og Eskilstuna.


- Vi ser et øget behov for bæredygtige transporter fra vore markeder i Europa til Mellemsverige og vælger derfor at starte vores egen togpendel for at kunne effektivisere godsstrømmen, siger Urban Williamson, der er chef for Containerships i Sverige.


Containerships har kørt tog fra Helsingborg i mange år, men interessen for at omstille godstransporten for at nå forskellige klimamål stiger ifølge Urban Williamson fra mange sider.


- Ved at tilføre øgede ressourcer og kapacitet på landsiden klarer hele logistikkæden større mængder og fastholder samtidig transittiden og imødekommer efterspørgslen på en udmærket måde, siger han videre.


Den nye togpendel er tilrettelagt, så den passer til Helsingborgs Hamn's ”Scanbaltic-service", der har anløbet Helsingborg i mange år. Hos Helsingborgs Hamn peger man på, at det især er transporter til og fra Spanien, Portugal og Storbritannien, der får fordel af den nye togpendel med Containerships.






Klik venligst

© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- Det tog 14 timer at få tunnelelement på plads
- Havnesamarbejde skal bane vejen for vind-, offshore- og bulk-løsninger
- Geopolitisk krise kræver grøn brint til industrien og grønne brændstoffer til skibe, fly og forsvar
- Første del af tunnel mellem Danmark og Tyskland er på vej mod havbunden
- Transport- og logistikvirksomhed i Herning øgede sin omsætning
- Dansk rederi køber tidligere dansk færge af svensk rederi
- Kongeskibet lægger til kaj i Billund
- Kran i Køge kranede skrot op fra brand på skib
- Rederi-koncern fik et bedre første kvartal
- Investeringer prægede det nordiske resultatet hos tysk transport- og logistikkoncern
- Havneselskab med tre vandhavne og en landhavn øgede både omsætning og overskud
- Dansk-svensk havneselskab omsatte for over en milliard svenske kroner

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst