Lastbiler med ekstra lave førerhuse får glasdør
Torsdag 17. december 2020 kl: 13:47
Af: Redaktionen
Den svenske lastbilproducent Scania, der gennem en årrække har leveret ekstra lave førerhuse til sine lastbiler til eksempelvis renovationskørsel og bydistribution, lancerer nu en indadgående glasdør i førerhus-siden, der vender ind mod vejsiden. Dermed bliver det enklere for bilens mandskab at komme sikkert ind og ud af bilen
![]() |
- Scanias L-serie er meget værdsat og spiller en vigtig rolle i Scanias modelprogram. Det gælder ikke mindst i forhold til de af vores kunder, der beskæftiger sig med renovations- og distributionskørsel, siger produktchef Mikael Schuer fra Scania Trucks.
- L-førerhusets lave og brede adgangsforhold i kombination med automatisk kneeling-funktion og en super-ergonomisk førerplads repræsenterer alle de nyeste funktioner i vores skræddersyede førerhuse til krævende bykørsel. Takket være City Door glasdøren bliver L-serien endnu mere attraktiv og effektiv. Det kan bidrage til at tiltrække nye chauffører til branchen og fastholde de nuværende i kraft af endnu større tilfredshed med deres daglige arbejdsredskab, siger han videre.
Scanias L-serie har hidtil kunne leveres med traditionelle udad-åbnende døre i begge sider samt med en lavt placeret City-rude i passagerdøren. Udvidelsen af modelprogrammet med muligheden for at specificere City Door på L-førerhuset giver ekstra komfort for chauffører og eventuelle medhjælpere, der ofte skal ind og ud af førerhuset i løbet af deres arbejdsdag. Samtidig gør den ind- og udstigning i passagersiden både hurtigere og mere ergonomisk, hvilket ikke mindst er en fordel ved renovationskørsel, hvor medhjælpere på renovationsbilerne skal stige ud og ind direkte på fortovet.
L-serien har i forvejen gode adgangsforhold i førersiden samt god gennemgang fra fører- til passagersiden. En svingdør i højre side giver endnu hurtigere og mere sikker adgang direkte til fortovet.
Et ønske fra markedet
- Interessen for Scania L-serie førerhus er allerede meget stor i den nuværende, velkendte udformning, siger Mikael Schuer.
- Vi har et attraktivt tilbud allerede i dag, men vi ser også, at til visse kørselsopgaver er en indad-svingende glasdør med et endnu bedre udsyn til højre for førerhuset et meget stort ønske fra vores kunder. Det kan vi nu imødekomme med City Door-løsningen.

Scania's idé med en svingdør i L-førerhusene kunne allerede ses for et par år siden på IAA-messen i Hannover. (Foto: Jesper Christensen)
.jpg)
© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

- Vognmand i Odense har trukket en udtrækstrailer til Odense
- Transportvirksomhed syd for Aarhus har fået depotopladning
- Nyt selskab skal gøre opladning nemmere og billigere
- Signalsystem på Fyn får støtte fra EU
- Mindre flytteforretning på Sjælland er gået konkurs
- Transportvirksomhed i Kolding investerer i elektriske lastbiler
- Ny asfalt skal mindske partikelforurening fra trafikken
- Ubrugte midler flyttes til en anden pulje
- Bommen kan gå ned for udenlandske lastbiler med ubetalte vejafgiftsbøder
- Aftale om udenlandsk arbejdskraft er et vigtigt skridt for transportbranchen
- Vognmand på Amager trækker læsset med en tre-akslet pusher-trækker
- Tung transport mellem Danmark og Sverige skal være lidt lettere - at gennemføre
Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |