Postforhandlinger må vente til 2021
Onsdag 16. december 2020 kl: 12:14
Af: RedaktionenIfølge Altinget har transportminister Benny Engelbrecht (S) bedt Finansudvalget om at bevillige 123 millioner kroner, som den svensk-danke PostNord-koncern skal have som følge af befordringspligten på brevområdet
Altinget har lagt de tre seneste bevillinger sammen og er nået op på, at der for en samlet periode på halvandet år er bevilliget 347 millioner kroner til PostNord for befordringspligten - fordi politikerne på Christiansborg endnu ikke er blevet enige om en ny aftale på postområdet.
Ud over de nævnte 347 millioner kroner har PostNord også indtægter fra porte til at dække omkostningerne til at opfylde befordringspligten.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Sydvestjysk vognmand hentede to tiptrailere på samme tid
- EU's system for digital transportdokumentation er på vej
- Politiet uddelte mange klip til mobilsnakkende bilister i Aarhus
- Køretøjer under opbygning bliver fritaget for nye regler
- El-drevne lastbiler skal køre fast mellem Skåne og Jylland
- Polsk registreret lastbil havde fire paller med ulovlige puff bars på ladet
- Den ene ud af tre onboard-enheder udløser tre gange så mange bøder
- Palletyve i polsk varebil var rumænske
- Flytteforretning bliver en del af større transportkoncern
- Vi sorterer bedre, men affaldsbjerget vokser
- Fynsk vognmand hejser lad på ny kærre
- Pakkebudet var en politimand med politiskilt
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |




