Entreprenør med speciale i forsynningsveje får special-opbygning
Fredag 4. december 2020 kl: 11:43
Af: Redaktionen
Opbyggervirksomheden Sawo's afdeling i Odense har stået for levering af en Hiab-kran til en speial-opbygget to-akslet DAF-lastbil
DAF'ens bagmonterede Hiab-kran er typen X-HiDuo 082 B-2 og har to hydrauliske udskud med en hydraulisk rækkevidde på op til 7,6 meter.
Derudover er der monteret et knæklad med rampe, fastlad og skab. Ladet er 3.000 mm og knækladet er monteret foran på ladet på tværs af bilen og fungerer som opkørsel for en to-tons tromle.
Munck Asfalt A/S består af flere selskaber med blandt andet asfaltproduktion, etablering og renovering af veje og vejbelægninger samt etablering og renovering af forsyningsledninger inden for kabel-, kloak-, vand- og fjernvarmesektoren og marine- og havnebygning samt andre entreprenøropgaver.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Transportarbejdet med lastbiler steg i slutningen af 2025
- Ombord-enhed kommer fremover med advarsler i realtid
- Fire-akslet letvægtstrailer har tip-kasse i stål
- Chauffør fortsætter i tre-akslet trækker
- Landbrugsvirksomhed har fået ny trækker til sine grisetransporter
- Autotransport er blevet elektrisk
- Tre-akslet trailer kan trækkes fem meter ud - og fem meter mere
- Kommune har beholdt postomdeler
- Modelprogram bliver udvidet
- Ny leverandør sikrer batterier til svenske lastbiler
- Dyrere transport får engrosvirksomhed til at nytænke afhentning
- Vognmand i Randers tog to af samme slags
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |




