Færgerederi sejler fortsat efter planen - og med flere lastbiler
Fredag 13. november 2020 kl: 11:16
Af: RedaktionenRederiet Scandlines sejler fortsat planmæssigt på begge sine ruter mellem Danmark og Tyskland, ligesom BorderShops i Puttgarden og Rostock er åbne. Rederiet oplyser videre, at det for første gang siden corona-tidens begyndelse i foråret transporterer over 10.000 fragtenheder om ugen på overfarten mellem Rødby og Puttgarden
Som et led i arbejdet med at forebygge smitte med corona-virus har myndighederne midlertidigt indført restriktioner for indrejse til Danmark og Tyskland. Mens antallet af personbiler falder i takt med, at antallet af restriktioner stiger, oplever Scandlines positiv udvikling i fragtsegmentet.
- I uge 43 transporterede vi 10.056 fragtenheder og i uge 45 blev det til 10.282. Det er første gang siden corona-krisens start i foråret, at vi fragter mere end 10.000 lastbiler om ugen på Rødby-Puttgarden. På Gedser-Rostock har vi siden september ligget over sidste års niveau, siger Gerald Lefold, der er Managing Director Freight Sales hos Scandlines.
Da rederiet dagligt transporterer varer som medicin og fødevarer mellem Skandinavien og det europæiske fastland, er Scandlines en del af den vigtige infrastruktur og fastholder derfor den planlagte sejlplan på begge ruter.
.jpg)
© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

- Flere pakker og øget fokus på omkostninger gav resultatforbedring hos postkoncern
- Vognmand i Grenaa har fået 4.680 nye hestekræfter
- Ændret bekendtgørelse om køretøjer i forsøg med modulvogntog er sendt i høring
- Fredag 18. juli 2025 lå brændstofpriserne på følgende niveau
- Transportsektor og bilindustri vil have skub i forhandlinger om vægt og dimensioner
- Vognmand på Vestsjælland valgte forvogn med fire aksler
- Ny bekendtgørelse om dobbelttrailer-vogntog er sendt i høring
- Køle-serie bliver udvidet med to nye multitemperaturenheder
- Tysk haveselskab sætter gang i automatisering af terminaktraktorer
- 780 heste har to aksler at trække på
- Fire-akslet tip-trailer har fået lidt ekstra
- Politiet har anholdt bagmænd og bude anholdt i sag om narkosalg
Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |