Mundbind er et krav ved køreprøve
Torsdag 29. oktober 2020 kl: 11:22
Af: RedaktionenDe praktiske køreprøver bliver fra torsdag 29. oktober og ind til videre afholdt med mundbind eller visir. Kravet, der kommer i forbindelse med en stigende spredning af corona-virus, er indført for at begrænse smittespredningen og beskytte de prøvesagkyndige
- Lige nu ser vi, hvordan landene omkring os stadig lukker mere ned i takt med den stigende smitte. Der er vi heldigvis ikke i Danmark, og regeringen arbejder for at holde antallet af smittede nede og samfundet i gang. For bedst muligt at undgå smitte hos de motorsagkyndige, så køreprøverne fortsat kan gennemføres, bliver der derfor nu krav om at man skal bære mundbind eller visir, siger transportminister Benny Engelbrecht (S) og fortsætter:
- Vi hører fra branchen, at kørelærerne og eleverne i høj grad allerede bruger mundbind eller visir i den praktiske undervisning. Det er rigtig godt, og jeg vil opfordre køreskolerne og eleverne til fortsat at passe godt på.
Kravet gælder for personer, der deltager i praktiske køreprøver og vejledende helbredsmæssige køretest efter bekendtgørelse om kørekort samt for personer, der deltager i afsluttende prøver i kørsel efter bekendtgørelse om godkendelse af kørelærere.
Det er vigtigt, at kravet bliver overholdt. Hvis ikke, kan eleven risikere at blive afvist fra prøven.
Det er fortsat være op til elever og kørelærere, om der skal bæres mundbind eller visir i køreundervisningen. Som nævnt ovenfor bruger kørelærerne og eleverne i høj grad mundbind eller visir i den praktiske undervisning.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Maskintrailer med fire aksler har godt fire meter lange dobbelte ramper
- Styrket beredskab skal gøre transportsektoren mere robust
- Flere virksomheder i Danmark sender breve fra udlandet
- Danmarks første asfaltstrækning med netto nul CO2 bliver lagt ud ved Herning
- Tysk transportfirma bestiller 500 lastbiler med gasmotorer
- Fremtidens selvkørende transport tilhører dem, der sætter den på vejene
- Lastbilchauffør har fået 20 dagbøder
- Leverandør af elektiske varebiler tager sin nye varebil med på el-bilmesse
- Tysk transportkoncern køber op i Skotland
- Vognmandsfirma i Helsinge er endt i Skifteretten
- Vognmandsfirma i Horsens tog to med fire asker og tip med fra Hedensted
- Vinduesproducent åbner yderligere for elektriske transport med lastbiler
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |



