Klik venligst



Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      

DTL ekskluderer medlemsvirksomhed

Mandag 6. juli 2020 kl: 15:02
Af: Jesper Christensen

Sønderjysk vognmand er ekskluderet af vognmandsorganisation efter cabotage-sag

Vognmandsorganisationen DTL’s bestyrelse har besluttet at ekskludere virksomheden TS-Transport A/S. Beslutningen er truffet på baggrund af en sag, hvor Tungvogncenter Øst midt i juni tilbageholdt to af selskabets tysk-registrerede biler som sikkerhed for et bødekrav på samlet omkring 1.000.000 kroner


Politiet efterforsker virksomheden efter meldinger om, at den gentagne gange har kørt ulovlig cabotagekørsel.


Politiet har under ransagningen af virksomhedens kontor som led i efterforskningen fundet dokumenter, der tyder på, at TS-Transport A/S’ tyske datterselskab har kørt et betydelige antal ulovlige cabotagekørsler i Danmark.


Vognmandsorganisationen DTL, hvor TS-Transport A/S har ind til nu har været medlem, ser med alvor på ulovlig cabotagekørsel og bad umiddelbart efter sagen kom i medierne TS-Transport A/S om at redegøre for sagen med tidsfrist 3. juli.


Men TS-Transport leverede ikke en sådan redegørelse, så DTL’s bestyrelse har besluttet at ekskludere TS-Transport A/S med henvisning til DTL’s vedtægter og etiske normer.
 


Interesserede kan læse mere om sagen her:

Sønderjysk vognmandsvirksomhed blev taget på Sjælland for ulovlig cabotagekørsel


Vognmand fra cabotage-sag til transportnyhederne.dk:
- Det er sket en misforståelse







Klik venligst

© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- Svensk-dansk postkoncern udsteder endnu en grøn obligation
- Ny slamsuger til udlejning er med fire luftaffjedrede aksler
- Postkoncern har genoptaget leveringerne til USA og Puerto Rico for alle kunder
- Forkerte toldangivelser koster virksomhed efterregning på 481.000 kroner
- Energiselskab lancerer ny app til opladning i Danmark og Europa
- Logistik-virksomhed i Horsens bliver en del af bornholmsk koncern
- Afskaffelse af modregning får flere ældre til at blive på arbejdsmarkedet
- Motor med stop/start-funktion kan reducere brændstofforbrug og CO2-udledning under kørsel
- Lastbilforhandler ændrer sin organisation for at styrke fokus på kunderne
- Elektriske lastbiler fra Vestsverige runder 250 millioner kilometer
- Dansk rederi sælger 23 år gammelt skib og indsætter et lidt større på Middelhavnsrute
- Stort færgerederi køber Østersøens nordligste færgerute med CO2-neutral drift

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst