Den fire-akslede tip-trailer rummer 61,5 kubikmeter
Onsdag 13. november 2019 kl: 11:12
Af: Redaktionen
Lastas i Hedensted levede fornyligt en ny fire-akslet Kel-Ber tip-trailer med en 61,5 kubikmeter kasse med automatisk rullepresenning og sider, der kan åbnes, til vognmandsforretningen Sejer & Sønnichsen A/S i Byllerup-Bov tæt ved landegrænsen til Tyskland
Sejer & Sønnichsen A/S’ nye tiptrailer er bygget op over et chassis med længdevanger opsvejst i boks-profil med stærke tværvanger og forstærkninger, og med lukkede cyklistværn i begge sider.
Selve tip-kassen, der er bygget op af 40 mm alu-profiler, har en udvendig, tophængt bagklap med pneumatisk åbne- og lukkesystem, som også fungere som bagdøre. I bagklappen er der monteret en kornlem. Bunden er fremstillet af 7 mm alu-plade beklædt med 15 mm kunststof. Siderne er beklædt med 10 mm kunststof.
Forrest er der monteret en arbejdsplatform i galvaniseret stål med sikkerhedsgelænder. Venstre side er øverst opbygget som en tre-delt nedfældbar side, der er ca. 9.000 mm lang og 600 mm høj. Kassen er også monteret med en vibrator.
I højre side på chassiset er der monteret stigebeslag med tilhørende stige. I venstre side er der monteret en rustfri værktøjskasse og beslag til kost og skovl.
Traileren er leveret med fire ni-tons luftaffjedrede aksler, hvor første aksel er løftbar og fjerde aksel er både løftbar og selvstyrende.
Den nye trailer er leveret af Jan Bertelsen fra Lastas Trucks Danmark A/S.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Fire-akslet tip-trailer kan rumme 83 kubikmeter skrot
- Arbejdet med at styrke totalberedskabet på Bornholm går i gang
- Palletyve kørte i rusten vogn
- Landets 117 godshavne håndterede 95,1 millioner ton
- Chauffør opdagede, at der manglede diesel i tanken
- Containeromsætningen voksede med 13 procent over tre måneder
- Letvægtstrailer med tip kan rumme 31 kubikmeter i ladet
- Vognmand i Vendsyssel har hentet tre-akslet kærre i Sydøstjylland
- Motorvejen over Brennerpasset bliver spærret på lørdag
- Dyrskue rummer også varebiler med mere
- To dieseltyve havde slangen i tanken på en lastbil
- De elektriske har en andel på godt otte procent
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |
.gif)



