Klik venligst



Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      

Lastbilforhandler har fået ny kundechef for brugt og udlejning

Torsdag 16. januar 2025 kl: 12:07
Af: Redaktionen

Sebastian Jacobsen tiltrådte 1. december 2024 stillingen som Used & Rental Manager hos Scania Danmark A/S. Sebastian Jacobsen, der er 36 år, har været ansat hos Scania Danmark otte år - senest som salgskonsulent og teamleder i brugtbilsteamet - og er udlært på reservedelslageret hos Scania Padborg

Lastbilforhandler har fået ny kundechef for brugt og udlejning
Sebastian Jacobsen. (Foto: Scania Danmark A/S)
- Jeg er opvokset med lastbiler på grund af min far, der også er i branchen, og fra jeg var helt lille, er jeg kommet på et lastbilværksted, siger Sebastian Jacobsen, der også er uddannet biløkonom fra Erhvervsakademi Aarhus. Biløkonomuddannelsen blev udfaset i 2022 og hedder i dag salgsrådgiveruddannelsen.


Den nye chef for Used & Rental har nu været i gang i mere end en måned sammen med sit team. Det går stærkt, og der er travlt.


- Jeg er kun glad for, at vi har meget at lave, det er jo det, der betyder noget for forretningen. Mit fokus for Used & Rental bliver, at vi skal være ”top of mind” hos vognmændene og transportørerne, vi skal være Premium, når vi leverer og vi skal finde de bedste og mest fleksible løsninger for vores kunder. Det er det, jeg går op i, sagt meget overordnet, siger Sebastian Jacobsen.


Used & Rental Scania Danmark har til huse hos Scania Kolding, hvor Sebastian Jacobsen og hans team sidder til dagligt.


Sebastian Jacobsen bor i Aabenraa sammen med sin kæreste og to børn.




Klik venligst

© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- Der er behov for en styrket indsats og hårdere straffe for arbejdskriminalitet
- Varebiler bliver en del af køre- og hviletidskontrollen
- 47 virksomheder har fået tilsagn og støtte til at omstille tung transport
- Nyt folketingsmedlem har en baggrund som lastbilchauffør
- Tre fagforeninger slutter sig sammen i Nordsjælland
- Motorvej i Vendsyssel skal have ny belægning
- Færdselsstyrelsen udsender ny vejledning om syn af køretøjer
- Trådløs opladning kan udløse mere tid til at køre
- Den ulykkelige sandhed er, at det går i den forkerte retning
- Folketingspolitiker med chaufførbaggrund blev vraget af vælgerne
- Transportvirksomhed fortsatte trods påbud med at bruge
- Entreprenørvognmand kører jord med mere med ny tre-akslet tip-trailer

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst