Mindre transportvirksomhed bliver en del af en større - meget større
Fredag 29. november 2024 kl: 09:48
Af: RedaktionenFrode Laursen A/S med hovedsæde i Vitten nordvest for Aarhus, der er en af de store transport- og logistikvirksomheder i Danmark, overtager fra årsskiftet transportvirksomheden Michael Sørensen ApS, der har hjemsted i Lading ved Sabro vest for Aarhus
Michael Sørensen ApS løser i dag med cirka 20 egne og fast tilknyttede biler transportopgaver inden for byggesektoren - primært mellem centrallagre og nogle byggemarkedskæder i Danmark.
- Michael Sørensen ApS er en veldrevet forretning med stort fokus på service, kvalitet og fleksibilitet. Med sit fokus på byggelogistik er virksomheden et godt match til Frode Laursens aktiviteter inden for byggesektoren
som hermed vil blive styrket yderligere, siger Thomas Corneliussen, der er administrerende direktør i Frode Laursen Gruppen.
Det er planen at lade Michael Sørensens aktiviteter fortsætte som en selvstændig enhed under Frode Laursen. Michael Sørensen og samtlige medarbejdere fortsætter i virksomheden.
- Med salget til Frode Laursen har vi sikret virksomheden, medarbejderne og kunderne en god og fremtidssikret løsning og har gennemført det generationsskifte, som jeg har haft et ønske om, siger Michael Sørensen og fortsætter:
- Jeg glæder mig til at fortsætte arbejdet sammen med medarbejdere og vognmænd, fremover blot med Frode Laursen som ejer. På sigt vil det helt sikkert føre nogle udviklingsmuligheder med sig,
som ellers kan være vanskelige for en mindre virksomhed at indfri.
- Jeg glæder mig til at fortsætte arbejdet sammen med medarbejdere og vognmænd, fremover blot med Frode Laursen som ejer. På sigt vil det helt sikkert føre nogle udviklingsmuligheder med sig,
som ellers kan være vanskelige for en mindre virksomhed at indfri.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Maj kom ud med to færre nyregistreringer end sidste år
- Maj i år lå én under maj sidste år
- Batteri-elektriske lastbiler over 16 tons er gået fra 60 til 152
- Antallet af nyregistreringer er steget med godt 9,8 procent
- Fire fire-akslede tiptrailere er bygget til asfalttransport
- Udstationeringssatser bliver opdateret pr. onsdag 1. juli
- Svensk-dansk postkoncern bygger ny terminal i Nordsverige
- Ny dieselmotor øger brændstofeffektivitet med op til fire procent
- Tre-akslet kærre er leveret med bagtip
- Netløsning kan løfte elektrificering et skridt frem
- Lastbilproducent vil investere 70 millioner euro i fransk fabrik
- Når man ikke kan køre under...
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |





