Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      

Salg af tysk transportkoncern er blevet godkendt

Fredag 4. oktober 2024 kl: 11:23
Af: Redaktionen

I denne uge godkendte bestyrelsen i Deutsche Bahn AG salget af DB Schenker til den danske transportkoncern, DSV A/S. Samtidig godkendte det tyske transportministerium - Bundesministerium für Digitales und Verkehr - salget

Deutsche Bahn AG’s salg af DB Schenker til DSV A/S skal nu endeligt godkendes af de relevante konkurrencemyndigheder.Det ventes at ske i løbet af foråret næste år.


- Vi er meget glade for, at Deutsche Bahn har bekræftet, at deres to betingelser for at godkende salget af Schenker til DSV er opnået, siger Jens H. Lund, der er administrerende direktør i DSV.


- Det betyder, at vi kan fortsætte vores indsats for at være klar til at afslutte handlen i henhold til de aftalte planer. Vi takker Deutsche Bahn for professionelt at få os til dette stadie, og vi er glade for at kunne arbejde hen imod at skabe en førende global spiller inden for transport- og logistikindustrien, siger han videre.


DB Schenker har omkring 72.700 medarbejdere fordelt på 1.850 afdelinger i over 130 lande. 



Klik venligst

© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- Trailer med gående gulv kan rumme 91 kubikmeter
- Danmarks i dag eneste landsdækkende brevomdeler sætter nye postkasser op indendørs
- Vognmændene skal med i planerne for Danmarks totalberedskab
- Nedbygget trailer har ekstra gardin
- I 2030 skal 40 procent af salget være elektrisk
- EU-forordning om CO2-udslip og sættevogne bør ses efter
- Dansk kranproducent har købt samarbejdspartner i Holland og Belgien
- Redningskoncern forlænger rammeaftale med bilproducent
- Herning-virksomhed får europæisk støtte til udvikling af ny brintteknologi
- Trafikstyrelsen har gjort status over postmarkedet
- Kranproducent har solgt sit hovedkvarter i Højbjerg
- To mænd fra Rumænien stjal hollandsk sættevogn i Hirtshals

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst