Tre personer lavede practical joke med en taxichauffør - og blev anholdt
Mandag 26. august 2024 kl: 16:16
Af: RedaktionenKøbenhavns Politi anholdt søndag tre personer og sigtede dem for trusler på livet mod en tilfældig taxi-chauffør på Vesterbro i København. De tre personer lavede practical joke med en tilfældig taxichauffør, som blev filmet. Joken var tiltænkt sociale medier
Politiet i København oplyser, at to af de sigtede satte sig ind i taxien med en taske og råbte, at de havde en bombe, hvorefter de løb ud af bilen. Taxichaufføren blev forskrækket, trykkede speederen i bund og kørte med åbne bagdøre op over en cykelsti og ud på et grønt område ved Otto Busses Vej.
Selvom det ikke resulterede i større fysisk personskade, tager Københavns Politi sagen meget alvorligt og peger på, at de tre sigtede blandt andet kan forvente et erstatningskrav for ødelæggelser på taxien, hvis der falder dom.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Jysk kommune tilbyder gratis buskort til unge og pensionister
- Ja til BRT-bus - nej til vejudvidelse på Ring 4 Nord
- Togene er begyndt at køre sydover fra Aarhus
- Færgerederi oplever stigende efterspørgsel
- Rejsebureau øger charterudbuddet fra Aarhus Airport
- Formand for trafikselskab fortsætter
- Busser i rute blev tjekket på rutebilstationen i Aarhus
- Letbane kører med flere passagerer end forventet
- Tysk mand var syg - faldt om og døde på dækket
- Politiet tjekkede taxier ved sygehus - og skrev seks bøder
- Trafikselskab for Midtjylland har fået ny bestyrelse
- Letbanen i Aarhus fortsætter uden fejlramte tog frem til sommer
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |




