Den største havn ved Køge Bugt fik nyt stort overskud
Onsdag 29. maj 2024 kl: 05:00
Af: RedaktionenKøge Byråd har netop godkendt Køge Havn's reviderede regnskab for 2023, der viser et rekordoverskud på 25,193 millioner kroner. De 13,595 millioner kroner var ekstraordinære driftsindtægter, og resultatet fremhæver ifølge havnens ledelse Køge Havns fortsatte positive udvikling
Omsætningen udgjorde 58,074 millioner kroner, alle indtægtsgrupper viste en positiv udvikling sammenlignet med tidligere år.
Den samlede godsomsætning landende på 2,409 millioner ton.
- Vi er i sagens natur overordentlig tilfredse med det opnåede resultat, hvilket igen bekræfter de nye muligheder som vores havneudvidelse, flere kajer og større vanddybde har muliggjort, siger Thomas Kampmann, der er direktør for Køge Havn.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Sydvestjysk vognmand hentede to tiptrailere på samme tid
- EU's system for digital transportdokumentation er på vej
- Politiet uddelte mange klip til mobilsnakkende bilister i Aarhus
- Køretøjer under opbygning bliver fritaget for nye regler
- El-drevne lastbiler skal køre fast mellem Skåne og Jylland
- Polsk registreret lastbil havde fire paller med ulovlige puff bars på ladet
- Den ene ud af tre onboard-enheder udløser tre gange så mange bøder
- Palletyve i polsk varebil var rumænske
- Flytteforretning bliver en del af større transportkoncern
- Vi sorterer bedre, men affaldsbjerget vokser
- Fynsk vognmand hejser lad på ny kærre
- Pakkebudet var en politimand med politiskilt
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |
.gif)



