Den største havn ved Køge Bugt fik nyt stort overskud
Onsdag 29. maj 2024 kl: 05:00
Af: RedaktionenKøge Byråd har netop godkendt Køge Havn's reviderede regnskab for 2023, der viser et rekordoverskud på 25,193 millioner kroner. De 13,595 millioner kroner var ekstraordinære driftsindtægter, og resultatet fremhæver ifølge havnens ledelse Køge Havns fortsatte positive udvikling
Omsætningen udgjorde 58,074 millioner kroner, alle indtægtsgrupper viste en positiv udvikling sammenlignet med tidligere år.
Den samlede godsomsætning landende på 2,409 millioner ton.
- Vi er i sagens natur overordentlig tilfredse med det opnåede resultat, hvilket igen bekræfter de nye muligheder som vores havneudvidelse, flere kajer og større vanddybde har muliggjort, siger Thomas Kampmann, der er direktør for Køge Havn.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Vi sorterer bedre, men affaldsbjerget vokser
- Fynsk vognmand hejser lad på ny kærre
- Pakkebudet var en politimand med politiskilt
- Snebroer på motorvejsrastepladsen vil koste fem-seks millioner pr styk
- Havnearbejdere i København har nedlagt arbejdet
- Redningskøretøjer kan fritages for vejafgift
- Nordsvensk transportvirksomhed er blevet en del af ung dansk koncern
- Tankvogn til gylle bygger på et nyt koncept
- Ung transportkoncern skifter ud i toppen
- Lette lastbiler er blevet mere elektriske
- Produkthandel har overført en ny anhænger til Silkeborg
- Kran- og maskintransportvirksomhed har fået en fem-akslet med kran
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |
.gif)



