Viborgvirksomhed med fokus på transportinformationer vandt initiativpris
Onsdag 29. november 2023 kl: 13:37
Af: RedaktionenViborg-virksomheden Adibus, der leverer løsninger til intelligent flådestyring, passagertælling og digital skiltning og dermed hjælper operatørerne med at optimere deres drift, er blevet anerkendt for sin indsats med DI's Initiativpris 2023 for DI Silkeborg-Viborg
Adibus A/S, der udbyder digitale IT-systemer til busser og tog, har seneste med støtte fra Innovationsfonden udviklet ChargePlan-systemet, der er et nyt og innovativt system til intelligent opladning. Teknologien markerer, at Adibus også er på vej ind på på fragt- og lastbilmarkedet samt andre områder, hvor styring af en flåde af eldrevne køretøjer er afgørende.
Interesserede kan læse mere om Adibus og initiativprisen i Magasinet Bus 11 - 2023, der udkommer i denne uge, og som kan bestilles her:
.jpg)
© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Tørring-vognmand transporterer godset under isoleret tag på city-trailer
- Serbien, Rumænien og Bulgarien tegner sig for flest dødsulykker pr million indbyggere
- Skatteministeriets indsats er ikke tilfredsstillende
- Lastbilchauffør måtte bremse hårdt op for modkørende med langt lys
- Lastbilimportørs uddannelser har fået fornyet AMU-godkendelse
- Fem galvaniserede har fundet vejen til Vejen
- Færge til Samsø er blevet forsinket på grund af vejret i Biscayen
- Transportvirksomhed i Kolding øgede overskud og medarbejderstab
- E-handlen sætter rekord igen
- International transportkoncern hentede to-akslet city-trailer I Hedensted
- Mand fik et ildebefindende - og kørte ind i et busskur
- Lastbiler har containere med ud - og strøelse med hjem
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |
.gif)



