Arbejdstilsynet er holdt op med at varsle tilsynsbesøg
Fredag 15. september 2023 kl: 13:00
Af: RedaktionenNår Arbejdstilsynet fører tilsyn med virksomheder, sker det som udgangspunkt uanmeldt. Arbejdstilsynet har hidtil varslet de virksomheder, der er udtaget til tilsyn om, at Arbejdstilsynet vil komme besøg inden for 12 måneder
Denne varsling af virksomhederne blev som et resultat af "Aftale om en fremtidssikret arbejdsmiljøindsats og indsats mod social dumping", der blev indgået torsdag 30. marts i år, afskaffet med virkning fra lørdag 1. juli i år.
Arbejdstilsynet udtager som hidtil virksomheder til tilsyn ud fra en risikovurdering og på baggrund af konkrete anledninger - eksempelvis ulykker eller klager over arbejdsmiljøet. Derudover udtages en mindre andel virksomheder tilfældigt via stikprøver.
.jpg)
© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

- Fem-akslet lastbil bliver bygget på fabrikken
- Regler om fartsbegrænsere i busser og lastbiler skal forenkles
- Virksomheder skal betale 100 millioner kroner
- Motorvejsforbindelse på tværs af Sjælland er en god forretning for samfundet
- Papkasse med meget giftige slanger var efterladt på rasteplads
- Lovprogram omfatter forslag om skærpelser og lempelser
- Politiet får ny kommunikationskanal i 2026
- Fredag 10. oktober 2025 lå brændstofpriserne på følgende niveau
- Beskæftigelsen er steget blandt seniorerne de seneste år
- Nye regler gælder for dæk på lastbiler og busser i Danmark og Sverige
- Pakkedistributør er klar til at åbne sit nye distributionscenter i Randers
- Nye små elektriske varebiler får Danmarkspremiere i november
Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |