Svensk-dansk postkoncern styrker sine nordiske virksomhed for øget koordinering og vækst
Torsdag 30. marts 2023 kl: 10:53
Af: RedaktionenPostNord-koncernen, der er ejet af den svenske og danske stat, ændrer sin struktur ved at etablere segmentet "PostNord International", der kommer til at bestå af PostNords tyske logistikvirksomhed, Direct Link, og Worldwide Connect. Samtidig flyttes de danske og svenske TPL-virksomheder til et nyt segment, "PostNord Accelerate", der også kommer til at omfatte PostNord Strålfors. Ændringen gennemføres med virkning fra lørdag 1. april
Opdateringen af koncernledelsesstrukturen gennemføres for yderligere at styrke samarbejdet i den nordiske virksomhed og udnytte vækstpotentialet i internationale importvolumener og i tredjepartslogistikken.
PostNord International vil blive ledet af Peter Kjær Jensen, som også er viceadministrerende direktør i PostNord Group og administrerende direktør for PostNord Danmark, og kommer til at bestå af Direct Link, den tyske logistikvirksomhed og Worldwide Connect.
PostNord Accelerate kommer til at omfatte PostNord Strålfors og tredjepartslogistikvirksomhederne i Danmark og Sverige. Segmentet vil blive ledet af Ylva Ekborn, der samtidig fortsætter som administrerende direktør i PostNord Strålfors.
- Vi ser et stort vækstpotentiale i internationale importvolumener og i vores tredjepartslogistikforretning. Samtidig kan vi se et betydeligt værdipotentiale i PostNord Strålfors. Vi ønsker med øget koordinering og et tydeligere fokus, yderligere at styrke vores nordiske virksomhed og positionere os til at kunne udnytte det potentiale, der er, siger Annemarie Gardshol, der er administrerende direktør og koncernchef i PostNord.
Den nye koncernledelsesstruktur træder i kraft lørdag 1. april 2023 og medfører ingen personaleændringer.
.jpg)
© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Tre-akslet påhængsvogn er blevet overført til Himmerland
- Værft på Tasmanien skal bygge en elektriske hurtigfærge mere
- EU's transportministre åbner et vindue for nordiske transporter i fremtiden
- Uddannelsesinstitution fortæller om en vej fra drengedrøm til selvstændig vognmand
- Distributør af blade er blevet indklaget Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen
- Tilskudsmodtagere og projekter kan ses på en liste
- Tre kørte for hurtig ved vejarbejde - og mistede kørekortene
- 51-årig mand stjal klokker ved jernbaneoverkørsler, hvor en ung mand mistede livet
- Europæisk megawatt-ladenetværk får støtte fra EU
- Ny bekendtgørelse åbner for 4,2 meter høje køretøjer - og øget totalvægt
- Ejendomsinvestor vil anlægge logistik- og intermodalt hub i Ringsted
- Vej-entreprenør skærer ned på CO2-udledningen
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |





