Tredie opbygning er leveret til tredie generation
Fredag 17. marts 2023 kl: 11:04
Af: Redaktionen
Vognmand Casper Brandt ApS, der har hjemsted i Osted mellem Ringsted og Roskilde - og har Roskilde Domkirke som en del af firma-logoet - har taget en ny fire-akalet Scania opbygget med kran og tip hos Sawo i Kolding i brug
Den nye lastbil er opbygget med en Hiab X-HiPro 302 EP-5 CD-kran, der er monteret på et krankonsol med hydrauliske låse, som gør det enklere, når kranen skal stilles af.
Tippet er et Nopa tippelad med pendel i venstre side og svenskerbagsmæk.
Vognmand Casper Brandt ApS er i dag drevet af tredie generation, og den nye opbygning, der var den tredie fra Sawo/Nopa, afløser en ni år gammel bil, der også var opbygget med Nopa-tip og en lidt mindre Hiab-kran.
Om fjerde generation en dag kommer til at drive virksomheden videre, vil fremtiden vise. Men sønnen, Nicolai Brandt har taget fat i transportbranchen som kranmekanikerlærling hos Sawo i Køge.
.jpg)
© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Knap halvdelen overtrådte reglerne
- Transportvirksomhed i Herning har sat en krog i elektriske transporter
- Transportvirksomhed i Kolding har fået sit eget navn
- Den nye Storstrømsbro er klar til de første trafikanter til februar
- Specialkøretøj skal køre ud i Limfjorden
- Færdselsstyrelsen ændrer praksis med tilsyn for at skabe større effekt
- Hollandsk distributionsbil er en alsidig distributionslastbil
- Ombygning af færge til el-drift tager længere tid end forventet
- Sydjysk fjordhavn forenkler adgangen til sikrede områder
- EU-Kommissionen har skiftet kurs - lastbiler bliver undtaget
- Økonomisk modvind blev efterfulgt af en blodprop
- Verdens største batterielektriske hurtigfærge har fået gang i motorerne
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |
.gif)



