Center med transportuddannelser løfter med ny kran
Tirsdag 11. oktober 2022 kl: 11:49
Af: Redaktionen
AMU Vest har fornyligt fået leveret en ny fire-akslet MAN TGX 35.480 8X4-4 BL opbygget med en 16 tonmeter Hiab X-HiPro 162 E-3 XSD-kran hos Sawo/Vandborg Karosseri i Lemvig
Kranen rækker ned tre hydrauliske udskud 10,5 meter. Den har XS-drive radiostyring med seks manøvrehåndtag. Derudover er kranen leveret med et SAF-system, som betyder, at den er semiautomatisk ved parkering og udpakning. Bag kranen er der monteret et 7,5 meter langt lad.
AMU-Vest tilbyder både erhvervsuddannelser (EUD) og arbejdsmarkedsuddannelser (AMU), samt den to-årige kontraktuddannelse som stilladsmontør. AMU-Vest er center for voksen- og efteruddannelse i Vestjylland og ligger i Esbjerg.
.jpg)
© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Fem galvaniserede har fundet vejen til Vejen
- Færge til Samsø er blevet forsinket på grund af vejret i Biscayen
- Transportvirksomhed i Kolding øgede overskud og medarbejderstab
- E-handlen sætter rekord igen
- International transportkoncern hentede to-akslet city-trailer I Hedensted
- Mand fik et ildebefindende - og kørte ind i et busskur
- Lastbiler har containere med ud - og strøelse med hjem
- Contrailertransportør indrømmer lovbrud og betaler bøde på 400.000 kroner
- Bus- og lastbilproducent kører ind i Danmark med finansieringsløsninger
- Vognmand fra Vendsyssel valgte to forskellige vogne fra samme leverandør
- Fredag 21. november 2025 lå brændstofpriserne på følgende niveau
- Toldere stoppede lastbil med 2,3 ton ulovlig frugt og grønt
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |
.gif)



