Kran-producent har fået ny 90 tm-kran på programmet
Mandag 10. oktober 2022 kl: 11:06
Af: RedaktionenKranproducenten, Hiab, der blev etableret af Eric Sundin i 1944 i den svenske by, Hudiksvall, og i dag er en del af finske Cargotec Corporation, har sat en ny 90 tm-kram på programmet. Den nye kran - Hiab IQ 958 Hipro - er den første af flere nye kraner, som Hiab har under udvikling
Hiab IQ 958 HiPro var med på IAA-udstillingen i Hannover i september som repræsentant for næste generation af kraner, hvor Hiab gør brug af nye strukturelle dele og kontrolsystemer. Den nye Hiab IQ 958 HiPro model vil erstatte mange af de eksisterende Hiab X-HiPro 858- og Effer 955-varianter.
Kranen udmærker sig specielt ved sit nye 12-kantede armsystem, som Hiab i dag benytter på sin Hiab IQ 1188. Det 12-kantede armsystem giver øget stivhed og lavere vægt, hvorved løftekapaciteten forøges. Det særlige armsystemet giver kranen en meget præcis lang-rækkevidde-ydelse. Hiab peger på, at den 12-kantede profilen er ved at blive en afgørende faktor for kran-produkter og er nøglen til lette og kompakte kranrammer.
Formen gør det muligt at levere høje læssekapaciteter samtidig med, at kranens vægt holdes på et minimum. Kranen er velegnet til montering på fire-akslede køretøjer, hvor totalhøjden på fire meter overholdes, og kranens monteringsplads er op til 2,0 meter.
Hiab IQ 958 HiPro vil blive leveret i E-8, E-9 og E-10-versioner. Hiab's nyudviklede jib 155Q-6 kan også anvendes på den nye model i versionerne E-8 jib 155Q-6 og E-9 Jib 155Q-6.
Kranen er designet til at fungere med Hiab's nyudviklede kontrolsystem Space Evo, samt den nyeste version af CombiDrive fjernstyringen CombiDrive 4. Den kan leveres med op til ni meters støttebensbredde, som medvirker til fuld stabilitet og kan også leveres med VSL+ (Variable Stability Limit Plus/Variable støttebensovervågning Plus).
Hiab fremhæver også et par optioner - et 3,5 ton spil, samt ”knækket” krogophæng.
.jpg)
© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Nyregistreringerne er gået frem med 12,5 procent
- Staten eksproprierer Halsskov Færgehavn
- Fire-akslet tip-trailer er bygget til asfalttransport
- Brandekoncern udvider med hollandske trailere til tunge transport
- Alle typer trafik på Øresundsbron kørte frem
- Maskinstation på Vestsjælland var i Østjylland for at hente ny tiptrailer med rullepresenning
- Vejtransportorganisation opfordrer til modstand mod EU-planer om krav om el-lastbiler
- Rumænsk lastbilchauffør var påvirket af alkohol og stoffer
- Fredag 24. oktober 2025 lå brændstofpriserne på følgende niveau
- I september skaffede fagforening 12,3 millioner kroner
- På tre kvartaler har fagforening skaffet 13,9 millioner kroner
- Elektrisk færge med dieselgeneratorer er på vej til danske farvande
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |
.gif)



