Transportministeriet har en ny strategi for cybersikkerhed i transportsektoren
Mandag 19. september 2022 kl: 09:40
Af: RedaktionenCenter for Cybersikkerhed vurderer, at cybertruslen mod transportsektoren er stor. Transportministeriet har udarbejdet en ny cyberstrategi for transportsektoren for perioden 2022 til 2025. Den nye strategi skal klæde sektoren bedre på til at modstå cyberangreb
En vurdering fra det statslige Center for Cybersikkerhed (CFCS) angiver, at truslen mod dansk luftfart og landtransport er meget høj. Den øgede trussel er blandt andet baseret på, at det danske samfund udvikler sig i en mere og mere digital retning, hvilket øger risikoen for cyberspionage og cyberkriminalitet.
Transportministeriet har derfor udarbejdet en ny cyberstrategi for transportområdet i Danmark for 2022 til 2025, der har til formål at imødegå risikoen for cyberangreb. Strategien afløser den tidligere strategi fra 2019 til 2021.
Strategien skal gennemføres i tæt samarbejde med aktørerne i transportsektoren, såvel offentlige som private. Erfaringerne fra strategien for 2019 til 2021 udgør samtidig fundamentet for den nye strategi.
Den nye strategi fokuserer overordnet på fire områder:
- Risikostyring, hvor de forskellige organisationer skal blive bevidste om, hvad der kan gå galt, og så planlægge for at undgå risici for sikkerhed, mobilitet og økonomi
- Robust cyberberedskab, hvor der er klare rammer for den enkelte aktørs ansvarsområder, hvordan koordineringen skal være samt, hvordan man håndterer forskellige hændelser
- Implementering af det nye NIS-direktiv (Net- og Informationssystemer), så man styrker cybersikkerhed og modstandsdygtighed på tværs af medlemsstaterne
- Uddannelse og awareness, hvor man giver sektoren mulighed for at styrke kompetencer og kendskab til den nyeste viden inden for cyberforsvar
Strategien udmøntes som del af ”National strategi for cyber- og informationssikkerhed”, som S-Regeringen offentliggjorde i december 2021.
Interesserede kan læse strategien her:
.jpg)
© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

- Rejsende forsøgte at smugle 111 kg vandpibetobak ind i Danmark
- Flere rejste via lufthavn på Djursland i sommermånederne
- Kurerfirma fortsætter leveringer til USA trods nyt dekret
- Dansk-svensk post-koncern har midlertidigt sat visse forsendelser til USA og Puerto Rico på pause
- Toldere i Københavns Lufthavn fandt 15 kufferter med i alt 304.000 cigaretter
- Danmarks EU-formandsskab påvirkede passagertallene i nordjysk lufthavn
- Pensionskasse kan overdrage sine aktier til Den Danske Stat
- Luftfragt fløj med medvind
- Luftfragt fløj med medvind
- Lufthavn i Sydjylland oplever voksende passagertal
- Op til to liters væske er ok i lufthavnen i Billund
- Verdens største luftfartsselskab vil vokse mere
Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |