Containerproducent fortsætter med Mærsk som ejer
Fredag 26. august 2022 kl: 11:11
Af: RedaktionenEt planlagt og aftalt salg af containerproducenten Maersk Container Industry (MCI) er blevet aflyst, da A.P. Møller - Mærsk som sælger og køberen, China International Marine Containers Ltd., er blevet enige om at aflyse salget på grund af betydelige regulatoriske udfordringer
A.P. Møller - Mærsk annoncerede det påtænkte frasalg 28. september sidste år og forventede, at salget ville være afsluttet i 2022. Salget var som i mange andre tilsvarende handler betinget af myndighedsgodkendelser.
Den danske koncern beklager, at handlen ikke kan gennemføres, men at Mærsk-koncernen vil fortsætte som ejer af MCI i en overskuelig fremtid og vil vurdere det bedste strukturelle set-up for MCI for at sikre den langsigtede udvikling af forretningen.
MCI blev grundlagt af Mærsk i 1991 og har været en del af virksomheden i over 30 år. Gennem årene har det forvandlet sig til en virksomhed, der udelukkende fokuserer på fremstilling af kølecontainere. I dag beskæftiger MCI 2.300 medarbejdere i Kina og Danmark. MCI havde tidligere produktion i Sønderjylland, men i dag sker produktionen i Kina.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Kongeskib fra miniland blev solgt for 60.000 kroner
- Aarhus Havn har fået nye ugenlige anløb med forbindelse til Asien
- August lå på samme lanemeter-niveau som sidste år
- Rederikoncern udnævner ny chef for det digitale og information
- Limfjordshavn er vokset i første halvdel af jubilæumsår
- Færger sejlede med flere passagerer
- Containerskibe sejlede mere gods direkte mellem Sverige og Asien
- Færgerederiernes bestyrelse har fået nyt medlem
- To færger på tilsammen 117 år sejler på sidste vers
- Genanvendelsesvirksomhed har lastet 13.000 ton jernskrot fra ny kajplads i Aalborg
- Rejserne over Øresund fortsatte med at stige
- Stort batteri i færgehavn skal sikre stabil forsyning
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |




