Virksomheder kan nu søge om tilladelse til international godskørsel for fremmed regning i varebiler
Fredag 29. april 2022 kl: 13:07
Af: RedaktionenDet er nu muligt for vognmænd, at søge tilladelse til at udføre international godskørsel for fremmed regning i varebiler. Kravet om tilladelser til at udføre international godskørsel for fremmed regning i varebiler, der træder i kraft 21. maj, er et resultat af arbejdet med at føre reglerne i EU's vejpakke ud i virkeligheden
Tilladelsen udstedes af Færdselsstyrelsen, som en fællesskabstilladelse med særlig markering af, at der er tale om godskørsel for fremmed regning i varebiler, og at den kun til international godskørsel i varebiler.
Supplerende nationale regler
De supplerende nationale regler om tilladelsesordningen blev vedtaget med lov nr. 159 om ændring af lov om godskørsel, lov om buskørsel og lov om udstationering af lønmodtagere m.v. af 31. januar 2022, ligesom der nu er sendt udkast til ændring af bekendtgørelse om godskørsel i offentlig høring.
De supplerende nationale regler om tilladelsesordningen blev vedtaget med lov nr. 159 om ændring af lov om godskørsel, lov om buskørsel og lov om udstationering af lønmodtagere m.v. af 31. januar 2022, ligesom der nu er sendt udkast til ændring af bekendtgørelse om godskørsel i offentlig høring.
Hvis man som vognmand også udfører national godskørsel i varebiler, skal man således stadig have en særskilt tilladelse hertil.
De nye regler om tilladelse til international varebilskørsel for fremmed regning i varebiler betyder blandt andet også, at virksomheder, der udfører international godskørsel for fremmed regning i varebiler, i vidt omfang skal leve op til de samme regler som virksomheder, der udfører godskørsel for fremmed regning i lastbiler - eksempelvis etableringskrav, vandelskrav, krav til det økonomiske grundlag og krav om faglige kvalifikationer.
.jpg)
© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Vognmand i Nordsjælland har fået ny tre-akslet forvogn med wirehejs
- Uddannelsescenter får støtte til både lagerautomat og droner
- AMU-center får støtte til at sende fire hold ud i verden
- To tredjedele anser teknologi for at være afgørende for vækst
- Røde postkasser bliver solgt - og penere går til Danmarks Indsamling
- Færdselsstyrelsen har udsendt to nye bekendtgørelser
- Tysk og svensk lastbilproducent har godt 82 procent af markedet
- Bestanden af elektriske lastbiler er vokset med knap 55 procent på et år
- To mærker er kørt frem - de øvrige tilbage
- Bestanden af tunge lastbiler er vokset med 339
- Svensk færgerederi ser lysere tider forude
- Tre-akslet påhængsvogn blev overført til Kalundborg
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |





