Klik venligst



Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      
FAGBLAD:

Lastbilchauffør har meldt transportfirma i Kolding til politiet

Onsdag 23. februar 2022 kl: 10:25
Af: Redaktionen

Transportfirmaet Contrans er blevet meldt til politiet for ulovlig cabotagekørsel. Det skriver Fagbladet 3F, som også peger på, at firmaet afviser en række anklager, som Fagbladet 3F har omtalt gennem de seneste uger

Politianmeldelsen kommer fra tidligere lastbilchauffør gennem 50 år, Per Thuesen, fra Frederikshavn.


- Ingen gør noget, så nu har jeg valgt at melde Contrans til politiet. Branchen er ved at køre af sporet, og der mangler i den grad kontrol, siger han til Fagbladet 3F.


Fagbladet 3F skriver videre, at direktøren for Contrans, Henrik Hansen, siger, at han ikke kender noget til en politianmeldelse.


Contrans er gennem de seneste uger blevet kritiseret for at aflønne chauffører med ned til 25 kroner i timen, presse dem til at bryde gældende regler, lade dem bo i lastbilerne langt længere end lovgivningen tillader.


Ifølge Fagbladet 3F vurderer både 3F Transport og politiets Tungvognscenter Øst på baggrund af kørselsrapporter fra 15 chauffører, der kørte for Contrans i andet halvår af 2021, at firmaet har udført ulovlig cabotagekørsel. 




Klik venligst

© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- Fire-akslet trailer med gående gulv skal køre hos vognmand i Salling
- Kølemaskiner leverer øget brændstofeffektivitet
- Anklagemyndigheden kommunikerer via ny kanal
- Tip-kærre er bygget til at køre med asfalt til asfaltmaskiner
- Tysk producent slutter den elektriske række med en ny 16 tons lastbil
- Nyt motorvejsspor mod syd skal lette trængslen på motorvejene ved Kolding
- Vognmand i Tørring tog to af samme slags med tip
- Forhandler accelererer salget af trailere
- Politi vinkede 90 lastbiler og busser ind til kontrol
- Ole Opfinder fra Brande har været på spil igen
- Antallet af nyregistreringer er steget med godt 12 procent
- Herlev-vognmand hægtede en kærre på krogen i Hedensted

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst