Fransk lastbilproducent med elektriske lastbiler på båndet venter at udvide medarbejderstaben
Mandag 3. januar 2022 kl: 09:49
Af: Redaktionen
Renault Trucks' fabrik i Blainville-Sur-Orne vil bliver arbejdsplads for yderligere 100 medarbejdere. Udvidelsen af medarbejderstaben på fabrikken, hvor Renault Trucks som den første europæiske fabrik fremstiller serieproducerede elektriske lastbiler, sker på baggrund af en stærk økonomisk vækst
![]() |
Siden 2020 har Blainville-sur-Orne-fabrikken produceret mellemstore elektriske lastbiler. I 2021, som svar på den voksende efterspørgsel efter elektriske køretøjer, tilpassede fabrikken sine produktionsfaciliteter og øgede kapaciteten for at imødekomme den stigende efterspørgsel efter lastbiler med elektriske drivliner. Fabrikken planlægger at producere et par tusinde enheder om året.
De 100 nye medarbejdere skal dels arbejde med produktionen af lastbiler med diesel-drivliner og lastbiler med elektriske drivliner.
.jpg)
© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Glædelig jul og godt nytår
- Knap halvdelen overtrådte reglerne
- Transportvirksomhed i Herning har sat en krog i elektriske transporter
- Transportvirksomhed i Kolding har fået sit eget navn
- Den nye Storstrømsbro er klar til de første trafikanter til februar
- Specialkøretøj skal køre ud i Limfjorden
- Færdselsstyrelsen ændrer praksis med tilsyn for at skabe større effekt
- Hollandsk distributionsbil er en alsidig distributionslastbil
- Ombygning af færge til el-drift tager længere tid end forventet
- Sydjysk fjordhavn forenkler adgangen til sikrede områder
- EU-Kommissionen har skiftet kurs - lastbiler bliver undtaget
- Økonomisk modvind blev efterfulgt af en blodprop
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |


.jpg)



