Klik venligst



Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      

Fransk lastbilproducent med elektriske lastbiler på båndet venter at udvide medarbejderstaben

Mandag 3. januar 2022 kl: 09:49
Af: Redaktionen

Fransk lastbilproducent med elektriske lastbiler på båndet venter at udvide medarbejderstaben

Renault Trucks' fabrik i Blainville-Sur-Orne vil bliver arbejdsplads for yderligere 100 medarbejdere. Udvidelsen af medarbejderstaben på fabrikken, hvor Renault Trucks som den første europæiske fabrik fremstiller serieproducerede elektriske lastbiler, sker på baggrund af en stærk økonomisk vækst

Fransk lastbilproducent med elektriske lastbiler på båndet venter at udvide medarbejderstaben
Vedvarende produktionsniveauer på fabrikken i Blainville-sur-Orne, der ligger i Normandiet i det nordvestlige Frankrig, kombineret med gunstige udviklingsmuligheder, især inden for el-lastlbiler, har fået Renault Trucks til at investere i flere bæredygtige produktionsjob.


Siden 2020 har Blainville-sur-Orne-fabrikken produceret mellemstore elektriske lastbiler. I 2021, som svar på den voksende efterspørgsel efter elektriske køretøjer, tilpassede fabrikken sine produktionsfaciliteter og øgede kapaciteten for at imødekomme den stigende efterspørgsel efter lastbiler med elektriske drivliner. Fabrikken planlægger at producere et par tusinde enheder om året.


De 100 nye medarbejdere skal dels arbejde med produktionen af lastbiler med diesel-drivliner og lastbiler med elektriske drivliner.






Klik venligst

© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- Femern Bælt-forbindelsen kan skabe øget risiko for trængsel på veje og jernbaner
- Sikkerhedstest får sikkerhedspris
- International transportkoncern har fået flere elektriske trækkere
- Bilist stødte ind i lastbil i sammenfletning
- En fuckfinger til vejhjælp udløste en sigtelse
- To stjerne og to kors er sendt op på vejene
- Elektrisk varebil bliver billigere
- Fredagens retssag med fire vognmænd er aflyst
- Tørring-vognmand transporterer godset under isoleret tag på city-trailer
- Serbien, Rumænien og Bulgarien tegner sig for flest dødsulykker pr million indbyggere
- Skatteministeriets indsats er ikke tilfredsstillende
- Lastbilchauffør måtte bremse hårdt op for modkørende med langt lys

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst