Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      

Roskilde-vognmand ruller ud med to nye tre-akslede trækkere

Torsdag 24. juni 2021 kl: 11:28
Af: Redaktionen

Roskilde-vognmand ruller ud med to nye tre-akslede trækkere
Vognmand John Frederiksen flankeret af bilernes chauffører Jan og Erling.

John Frederiksen International Transport A/S, der har hjemsted i Roskilde, fik for nyligt leveret to af de nye FH-modeller fra Volvo. De to nye tre-akslede, hvoraf den ene er udrustet med ADR-udstyr, er leveret af Volvo Truck Center i Taastrup

De to nye Volvo lastbiler er opbygget som sættevognstrækkere og er udstyret med 13 liters 460 hk turbocompound-motorer, I-Shift gearkasser, Globetrotter XL-førerhuse med New York førerhuspakke. De har blandt andet el-justerbare De Luxe-førerstole med hukommelse, to køleskabe, I-Park Cooler, ekstra isolering til reduktion af varmetab og ekstra støj-isolering.


Endvidere er bilerne udstyret med Volvo Fjerntransport Brændstofpakke med I-See og I-Roll som reducerer brændstofforbruget blandt andet ved hjælp af GPS-oplysninger om topografi via kort, Volvo Dynamisk Styring (VDS) med personlig indstilling, VEB+ motorbremse (opfylder ADR krav om retarder), ACC med adaptiv fartpilot, I-Cruise (giver mulighed for at tilpasse over- og underhastighed via eco niveauer, udsynspakke ++,adaptive LED forlygter m.m.. Øvrige lygter er ligeledes LED.


Lastbilerne er leveret med Volvo Trucks' nye flådestyringssystem Volvo Connect, der blandt andet giver mulighed for online administration af køre- og hviletider, VAS-knap (Volvo action Service) og Volvo Sølv-servicekontrakt, der indeholder aktiv serviceplanlægning med forebyggende vedligeholdelse samt reparationer af drivlinje sliddele m.m.


Bilerne er leveret af Finn Mortensen, Volvo Truck Centers nye servicecenter i Taastrup.





Klik venligst

© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- Chauffør med gravid kæreste blev fyret - arbejdsgiver skal betale godtgørelse
- En østlig ringvej kan lede 14 procent af trafikken uden om det indre København
- Tre unge mænd kom til skade under studenterkørsel i lastbiler
- Havneselskab får kapitalfond som medejer
- Næste etape af motorvejen til Billund er besluttet
- Vognmand fra Tørring tog tre trailere med en enkelt trækker
- Pakkedistributør er først i Europa med nyt tungt elektrisk vogntog
- To studenterlastbiler fik forbud mod at køre videre
- Øresundslinjen har overtrådt sit tilsagn til Konkurrencerådet
- Brancheorganisation på energiområdet får ny politisk chef
- Hybrid ro/ro-færge til Det Irske Hav bliver testet i Kina
- Fokus på energieffektivitet og brug af færre ressourcer giver resultatet hos fransk lastbilproducent

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst