Dansk skibsfart topper hvidlister
Torsdag 17. juni 2021 kl: 08:35
Af: RedaktionenDanmark ligger i toppen på den seneste hvidliste fra Paris MoU, som viser, hvordan flagstaternes skibe klarer sig under kontroller i europæiske havne
Havnestatskontrolregimet Paris MoU har fornyligt offentliggjort sin seneste hvidliste, som danske skibe også er på i år - som nummer ét.
På Tokyo MoU’s hvidliste er danske skibe også godt med som nummer 15. Danmark er desuden placeret på US Coast Guards Qualship 21-liste, som dækker havnestatskontroller i USA.
De såkaldte hvidlister fra havnestatskontrolregimerne Paris MoU (Europa) og Tokyo MoU (Asien) viser, hvordan flagstaternes skibe klarer sig, når de bliver kontrolleret i havne rundt om i verden. Listerne er blandt andet baseret på de seneste tre års inspektioner og tilbageholdelser af skibe.
- Når Danmark år efter år ligger højt på hvidlisterne indikerer det, at danske skibe lever op til de allerhøjeste standarder for sikkerhed og kvalitet. Vi har det seneste år set færre tilbageholdelser og færre fejl ved kontrollerne, og det bekræftes af placeringen som nr. 1 hos Paris MoU, siger Martin John, der er synschef hos Søfartsstyrelsen.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Landets 117 godshavne håndterede 95,1 millioner ton
- Lad os nu fokusere på, at rederier er grønnere end deres rygte
- Containeromsætningen voksede med 13 procent over tre måneder
- Flere tog færgen
- Rederikoncern melder om fremgang i fragten på de fleste områder
- Det tog 14 timer at få tunnelelement på plads
- Havnesamarbejde skal bane vejen for vind-, offshore- og bulk-løsninger
- Geopolitisk krise kræver grøn brint til industrien og grønne brændstoffer til skibe, fly og forsvar
- Første del af tunnel mellem Danmark og Tyskland er på vej mod havbunden
- Transport- og logistikvirksomhed i Herning øgede sin omsætning
- Dansk rederi køber tidligere dansk færge af svensk rederi
- Kongeskibet lægger til kaj i Billund
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |
.gif)




