Opbygger har leveret fem ud af otte kroghejs
Mandag 19. april 2021 kl: 15:15
Af: Redaktionen
Opbyggervirksomheden Sawo, der har hovedsæde i Støvring syd for Aalborg, har opbygget de første fem kroghejs ud af en ordre på 8. Den nye kroghejs skal monteres på et tilsvarende antal lastbiler med gas-motorer, som skal køre hos virksomheden Remondis A/S, der har hovedsæde i Brøndby
På billedet ses tre ud af de fem tre-akslede Scania'er, som Sawo har opbygget med kroghejs til virksomheden Remondis A/S, der for et par år siden opkøbte virksomheden M. Larsen A/S i Brøndby. De resterende tre biler er fire-akslede biler.
Multilift kroghejsene er alle af typen Ultima 22SL.61 med en tip- og optrækskapacitet på 22 ton beregnet til containerlængder på 5-6,8 meter. På alle hejs er der valgt ilgang som giver ekstra høj hastighed ved aflæsning af tomme containere, samt hurtigtip, der reducerer tip-tiden med omkring to trediedele. Der er monteret anhængertræk til påhængsvogn på bilerne.
Kroghejsene er og bliver opbygget på Scania G 410 chassiser, som alle kører på gas.
Remondis A/S, der beskæftiger sig med indsamling og efterhåndtering af affald og materialer til genbrug, er en af de store virksomheder på sit område i Danmark.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Østrigs har indføret kørselsforbud i påsken
- Vejdirektoratet undersøger jordens egenskaber under vejen til havnen
- Vestjysk fragtmand overtager kollega i Thy
- Producent afviser mangel
- Skævvridning af afgifter kan koste Danmark dyrt
- Tyve stal 1.100 liter dieselolie fra parkerede sættevogne
- Lastbilchauffør mistede livet i arbejdsulykke
- Overførslen blev gennemført med en fire-akslet forvogn
- Vi kommer til at tage kampen mod bøvl, besvær og bureaukrati
- Manglen på chauffører kræver politisk handling
- Fleksibel levering er grønnere - og bliver valgt til
- Transportvirksomhed fik pris for særligt socialt ansvar
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |





