Klik venligst



Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      

Brandvæsen i Sydvestjylland har fået ny opbygning

Torsdag 11. februar 2021 kl: 10:48
Af: Redaktionen

Brandvæsen i Sydvestjylland har fået ny opbygning

Sydvestjysk Brandvæsen er klar til at sætte ind med en ny tre-akslet lastbil opbygget med kran og kroghejs

Lastbilen - en tre-akslet Scania G 410 -  er opbygget hos Sawo i Haderslev med en Hiab-kran og et Multilift-kroghejs. Kranen er af typen X-HiDuo 258 EP-5 og hører med sin kapacitet på 25 tm til i mellemklassen. Den har en hydraulisk rækkevidde på 15,1 meter med sine fem udskud. Den erleveret med ADO (Automatic Dumping of Oil), som betyder, at olien ledes direkte til tank, når kranen er ubelastet - så der ikke sker opvarmning af olien samt LSS-H (Load Stabilizing System), der dæmper horisontale bevægelser. Kranen har en Hiab XSDrive-radiostyring med seks manøvrehåndtag.


Bag kranen er der monteret et Multilift Ultima kroghejs af typen 18Z.56, der har en tip- og optrækskapacitet på 18 ton. Krogen er hydraulisk tiltbar og forskydelig mellem 1.100 mm og 1.250 mm. 


Sydvestjysk Brandvæsen holder til i Esbjerg. Beredskabet dækker Esbjerg, Fanø og Varde kommuner. 





Klik venligst

© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- Norsk speditionsvirksomhed får danske ejere
- Pakkebud var også pakketyv
- Formand for transportfond takkede af i maj
- Transportfond har fået nyt bestyrelsesmedlem
- Politiet får flere fartsynder fra udlandet til at betale bøder
- Samarbejde mellem lastbilleverandør og uddannelsescenter skal styrke driftsøkonomien
- Transportkoncern med selskaber i otte lande øgede aktiviteterne og løftede resultaterne
- Sager om arbejdsskader og sociale forhold har udløst godt 17 millioner kroner
- Fire måneder har givet 2,4 millioner
- Vognmændene skal tænkes ind i Europas beredskab
- Fyns østligste erhvervshavn skal udvides
- Havneselskab med tre våde og en tør havn håndterede over en million ton i maj

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst