Grenaa-vognmand kører ud med senge-trailer
Torsdag 7. januar 2021 kl: 12:09
Af: Redaktionen
Handelsfirmaet Jørn Bolding A/S i Esbjerg leverede sidst i 2020 en ny to-akslet Goldhofer senge-trailer med hydraulisk tvangsstyrede aksler til Vognmand Lars Svith i Grenaa
Traileren, der er af typen STZ-VL 2 A, har en 30 ton svanehals og to 12 tons luftaffjedrede aksler, hvilket bringer trailerens tilladte totalvægt op på 54.000 kg, når den kører som blokvogn.
Svanehalsen kan frakobles, så traileren kan læsses forfra. Det flade lad har en byggehøjde på 220 mm og kan trækkes ud. Bagerst kan sengen skilles fra akslerne, så der kan monteres ekstra vanger og derved opnå et længere lad.
Aksel-sektionen er udstyret med gravearms-grøft, som måler 2.865 x 760 mm.
Alle trædeflader har skridsikker belægning.
Traileren er udstyret med en Goldhofer-værktøjskasse, som er monteret på svanehalsen, Wabco Smartboard, centralsmøringsanlæg af fabrikatet Bekamax med to smørepumper, Bosch el-hydraulisk aggregat og EasyControl radiofjernbetjening til styring og indsporing af aksler.
Chassiset er svejst i højkvalitets finkornsstål, metalliseret og lakeret i en farve, der matcher farverne hos Vognmand Lars Svith.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Tre tre-akslede tip-kærrer er sendt til Demstrup
- Flere køretøjer får solceller på taget
- Chauffør kørte med krogen oppe og ramte en bro
- Distributør af kommunal post risikere at blive opsagt af Odense Kommune
- Chauffør fik sin trækker koblet fra brændende sættevogn
- Leder af transportfirma i Litauen underbetalte op mod 200 lastbilchauffører
- Politiet kontrollerede tunge køretøjer på Bornholm
- Sydtysk transportvirksomhed lejede udenlandske chauffører uden tilladelse
- Opgraderet ladeinfrastruktur øger effektivitet og begrænser afhængighed
- Transportkoncern kom op på 151 el-lastbiler, da to nye blev taget i brug
- Østrigsk virksomhed er begyndt at samle el-lastbiler for kinesisk selskab
- Påhængsvogn med tre-aksler er blevet overført til Snoghøj
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |



