Grenaa-vognmand kører ud med senge-trailer
Torsdag 7. januar 2021 kl: 12:09
Af: Redaktionen
Handelsfirmaet Jørn Bolding A/S i Esbjerg leverede sidst i 2020 en ny to-akslet Goldhofer senge-trailer med hydraulisk tvangsstyrede aksler til Vognmand Lars Svith i Grenaa
Traileren, der er af typen STZ-VL 2 A, har en 30 ton svanehals og to 12 tons luftaffjedrede aksler, hvilket bringer trailerens tilladte totalvægt op på 54.000 kg, når den kører som blokvogn.
Svanehalsen kan frakobles, så traileren kan læsses forfra. Det flade lad har en byggehøjde på 220 mm og kan trækkes ud. Bagerst kan sengen skilles fra akslerne, så der kan monteres ekstra vanger og derved opnå et længere lad.
Aksel-sektionen er udstyret med gravearms-grøft, som måler 2.865 x 760 mm.
Alle trædeflader har skridsikker belægning.
Traileren er udstyret med en Goldhofer-værktøjskasse, som er monteret på svanehalsen, Wabco Smartboard, centralsmøringsanlæg af fabrikatet Bekamax med to smørepumper, Bosch el-hydraulisk aggregat og EasyControl radiofjernbetjening til styring og indsporing af aksler.
Chassiset er svejst i højkvalitets finkornsstål, metalliseret og lakeret i en farve, der matcher farverne hos Vognmand Lars Svith.
.jpg)
© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - EU-Kommissionen er tilfreds med dommen over EU's direktiv om minimumslønninger
- Tolderne har fundet tre gange så meget cannabis
- Toldere fandt 18.256 viagrapiller i varebil
- EU-Domstolen har annulleret dele af EU's mindstelønsdirektiv
- Trafikalarm skal sikre vejen for ambulancer og brandbiler i trafikken
- Beskæftigelsen er steget blandt ikke vestlige indvandrere
- Fire franske med tre aksler er klar til at trække læsset
- Tungvognspolitiet tjekkede ugehvil - og udskrev bøder
- 17 vejprojekter får 540 millioner kroner
- Flere faste fartkontroller skal forbedre trafiksikkerheden
- Lattergas er no go i trafikken
- Dagligvare-grossist indgår aftale med international transportkoncern
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |





