Klik venligst



Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      

Grenaa-vognmand kører ud med senge-trailer

Torsdag 7. januar 2021 kl: 12:09
Af: Redaktionen

Grenaa-vognmand kører ud med senge-trailer

Handelsfirmaet Jørn Bolding A/S i Esbjerg leverede sidst i 2020 en ny to-akslet Goldhofer senge-trailer med hydraulisk tvangsstyrede aksler til Vognmand Lars Svith i Grenaa

Traileren, der er af typen STZ-VL 2 A, har en 30 ton svanehals og to 12 tons luftaffjedrede aksler, hvilket bringer trailerens tilladte totalvægt op på 54.000 kg, når den kører som blokvogn.


Svanehalsen kan frakobles, så traileren kan læsses forfra. Det flade lad har en byggehøjde på 220 mm og kan trækkes ud. Bagerst kan sengen skilles fra akslerne, så der kan monteres ekstra vanger og derved opnå et længere lad. 


Aksel-sektionen er udstyret med gravearms-grøft, som måler 2.865 x 760 mm.


Alle trædeflader har skridsikker belægning.


Traileren er udstyret med en Goldhofer-værktøjskasse, som er monteret på svanehalsen, Wabco Smartboard, centralsmøringsanlæg af fabrikatet Bekamax med to smørepumper, Bosch el-hydraulisk aggregat og EasyControl radiofjernbetjening til styring og indsporing af aksler.


Chassiset er svejst i højkvalitets finkornsstål, metalliseret og lakeret i en farve, der matcher farverne hos Vognmand Lars Svith.




Klik venligst

© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- Fire-akslet tip-trailer er bygget til asfalttransport
- Brandekoncern udvider med hollandske trailere til tunge transport
- Alle typer trafik på Øresundsbron kørte frem
- Maskinstation på Vestsjælland var i Østjylland for at hente ny tiptrailer med rullepresenning
- Vejtransportorganisation opfordrer til modstand mod EU-planer om krav om el-lastbiler
- Rumænsk lastbilchauffør var påvirket af alkohol og stoffer
- Fredag 24. oktober 2025 lå brændstofpriserne på følgende niveau
- I september skaffede fagforening 12,3 millioner kroner
- På tre kvartaler har fagforening skaffet 13,9 millioner kroner
- Elektrisk færge med dieselgeneratorer er på vej til danske farvande
- Lastbiler over 3,5 ton skal betale vejafgift i Holland
- Mesterskab for lærlinge finder sted i Hjørring i 2026

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst