Lavprisflyselskab ligger 95 procent under sidste års passagertal
Fredag 4. december 2020 kl: 15:09
Af: RedaktionenDet norske flyselskab, Norwegian, er kraftigt påvirket af corona-tidens rejserestriktioner. Trafiktallene for november på 124.481 er kraftigt påvirkede af lavere efterspørgsel som følge af rejserestriktionerne i Europa og ligger 95 procent under tallene for november sidste år
Norwegian oplyser også, at belægningsgraden i de fly, der fløj, lå på 44,4 procent, hvilket et et fald på 39 procentpoint i forhold til november sidste år, hvor belægningsgraden var 84,4.
- Pandemien har fortsat en negativ indvirkning på vores drift. Med rejserestriktioner i hele Europa er efterspørgslen meget lav. Det er imidlertid rigtigt gode nyheder for luftfarten, at der snart kommer vacciner, og vi vil deltage i konkurrencen om kunderne, når mulighederne for at rejse kommer tilbage. Vores mål er at skabe et finansielt stærkt og konkurrencedygtigt flyselskab med en ny finansiel struktur, en tilpasset flådestørrelse og et styrket tilbud til vores kunder, siger koncernchef i Norwegian, Jacob Schram.
Han konstaterer, at bookingerne op mod jul er gode, og oplyser, at Norwegian har indsat 62 ekstra afgange.
I alt gennemførte Norwegian 72,7 procent af de planlagte flyvninger i november, og af disse var punktligheden på 94,8 procent.
.jpg)
© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

- Virksomheder skal betale 100 millioner kroner
- Region Hovedstaden sikrer flyrute mellem København og Rønne med ny aftale
- Norsk flyselskab vinder udbud af grøn indenrigsrute
- Rejsende havde 17 guldbarer med i bagagen
- Dansk-baseret transport- og speditionsfirma køber luft- og søfragtaktiviteter i Polen og Tyskland
- Politiet skal bruge ny drone til patruljering ved den dansk-tyske grænse
- Lavprisflyselskab åbner 10 nye ruter fra Billund
- Lufthavn på Djursland satte passagerrekord i september
- Pensionskasse ejede aktier i lufthavn i otte år
- Den danske stat ejer nu Københavns Lufthavne A/S
- Trafikstyrelsen informerer om dispensation for droneforbud
- Myndighederne lukker luftrummet lukkes for al civil droneflyvning
Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |