Ny lastbil har kran og hejs - og affaltkasse
Mandag 12. oktober 2020 kl: 13:56
Af: Redaktionen
L.M. Transport i Ans mellem Aarhus og Viborg har godt 100 biler i drift. Fornylig tog virksomheden en ny fire-akslet Scania R 500 opbygget med kran, hejs og tilhørende asfaltkasse i brug
Den nye fire-akslede lastbil er opbygget hos opbyggervirksomheden Sawo’s afdeling i Holstebro med en Hiab X-Hipro 192 E-4 XSD- kran og et Sawo CLF 425S-3W-wirehejs, så den eksempelvis kan køre med en tilhørende asfaltkasse.
Hiab-kranen, der er monteret på et aftageligt konsol, har en rækkevidde på op til 12.,9 meter med 4 hydrauliske udskud. Kranen har XS-Drive-radiostyring med et Space X4-elektronisk overvågningssystem.
Wirehejset, der er af typen CLF 425S-3W, har en tipkapacitet på 25 ton og en optrækskapacitet på 23 ton. Der er hydraulikudtag for en pendelside samt udtag for automatsmæk med duo-matic kobling monteret i venstre side.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Udspil skal styrke beskyttelsen af kritisk infrastruktur
- To store batterimoduler kan lagre energi til tre-fire færgeture
- 17 millioner pakker er sendt til Danmark fra webshop'er uden for EU
- Vejspærring i Aarhus skabte lange køer
- Vognmand i Himmerland hentede tre-akslet city asfalt tip-trailer I Østjylland
- Politiet tjekkede studentervogne
- Rumænsk chauffør var påvirket - politiet beslaglagde hans lastbil
- Vognmandsorganisation roser nye regler
- Kvinde skal i fængsel for at have kørt lastbil uden kørekort
- - Flere situationer er uafklarede
- Nyt cirkulære lægger nye retningslinjer for vejafgifsbøder
- Det er en stor sejr
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |
.gif)



