Brændstofpriserne i 2020 ligger på niveau med priserne i 2010
Torsdag 24. september 2020 kl: 19:56
Af: Jesper ChristensenDebatten om afgifter på fossile brændstoffer fik torsdag en opblussen i forbindelse med S-Regeringes forslag til, hvordan transportområdet bliver mere bæredygtigt og dermed i stand til at yde sit bidrag til det politiske mål om en reduktion af CO2-udslippet på 70 procent i 2030 forhold til 1990. Erhvervsorganisationer taler mod en CO2-afhængig og kilometerbaseret vejafgift. Det vil fordyre transporten og dermed føre til øgede forbrugerpriser, lyder det
Debatten om kilometerbaserede afgifter og øgede afgifter på fossile brændstoffer udløste her på redaktionen et spørgsmål om, hvor høje priser på eksempelvis dieselolie det danske samfund med virksomheder, organisitioner, borgere med mere har været i stand til betale gennem de seneste 10 år.
Ved hjælp af web-siden www.fuelfinder.dk fandt vi frem til, at prisen i perioden fra omkring 2011 til 2015 lå over10 kroner pr. liter diesel. I en delperiode lå den over 11 kroner pr. liter med spring til op over 12 kroner pr. liter.
Web-siden viser også, at de aktuelle brændstofpriser ligger på niveau eller under priserne i 2010. Og priserne er faktuelle priser og ikke reguleret i forhold til den generelle prisudvikling. Det betyder reelt, at det fossile brændstof er billigere i dag ende det var i 2010, da købekraften er øget.
Et andet spørgsmål, der dukkede op var, om der havde været politiske forslag om øgede afgifter på benzin og dieselolie. Det var der. Enhedslisten foreslog i februar 2019 at øge afgiften på dieselolie og benzin med 69 øre pr. liter.
Hvis det blev indført i dag, ville dieselprisen eksempelvis stadig holder sig omkring 9 kroner pr. liter.
Interesserede kan finde prisudviklingen på benzin og dieselolie på fuelfinder.dk her:
Interesserede kan læse, hvad Enhedslisten foreslog i februar 2019 her:
Enhedslisten lægger klimaplan frem
Enhedslisten vil skabe bæredygtig transport for alle
.jpg)
© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Bus- og lastbilproducent kører ind i Danmark med finansieringsløsniger
- Vognmand fra Vendsyssel valgte to forskellige vogne fra samme leverandør
- Fredag 21. november 2025 lå brændstofpriserne på følgende niveau
- Toldere stoppede lastbil med 2,3 ton ulovlig frugt og grønt
- Elektriske lastbiler fra Holland får Truck of the Year-prisen
- Energiselskab investerer over en halv milliard i nye motorvejsstationer og butikker
- Røde postkasser er ved at forsvinde - nye dukker op i pakkebutikker
- Vognmand fra Herfølge har taget ny tip-trailer til 83 kubikmeter skrot i brug
- To mænd blev fanget af politihund under indbrud i et lager
- Puljemidler går til 920 el-lastbiler
- Motorvejsløsning mellem Næstved og Rønnede får tilført 70 millioner kroner
- Påvirket chauffør gled af vejen med sin lastbil
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |





