Klik venligst



Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      

Vognmand i Vissenbjerg valgte vogn med gående gulv

Mandag 21. september 2020 kl: 12:10
Af: Redaktionen

Vognmand i Vissenbjerg valgte vogn med gående gulv

Lastas i Hedensted har fornyligt leveret en ny fire-akslet Kel-Berg/Knapen-trailer med walking floor til Vognmandsfirmaet Palle Phillip ApS i Vissenbjerg vest for Odense

Den nye trailer er bygget op over et selvbærende stålchassis, hvor kongeboltkonstruktionen er udført i en særlig svær og stabil stålprofil med en hjælperamme i aluminium for at give den selvbærende konstruktion en mindre egenvægt og større volumen.


Kassen har sider opbygget af 600 mm brede og indvendig fuldsvejsede alu-profiler med special overkantsprofil med løbeskinne for til en medfølgende skillevæg, som har en frigang over bunden på ca. 100 mm.


Det gående gulv er et Cargo Floor CF 500 SL-C med et bundsystem med 8 mm alu-bundbrædder i glat udgave med CF betjening.


Bagdørene er udført i alu-profiler med to lukkestænger i stål til hver dør. Øverst er der en automatisk rullepresenning.


På chassiset er der monteret to rustfri værktøjskasser, tre-trins stige i bagenden, tre-meter stige, kost- og skovlbeslag. 


Traileren er leveret med fire ni-tons luftaffjedrede aksler med tromlebremser. Totalvægten er på 48.000 kg.


Den nye Walking Floor trailer er leveret af Anders Larsen fra Lastas Trucks Danmark A/S.





Klik venligst

© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- Busulykke på Djursland koster to menesker livet
- Antallet af nyregistrerede lette elektriske lastbiler blev mere end fordoblet
- Antallet af nyregistrerede lette lastbiler vokse med 35 procent
- Transportfond støtter tre projekter i Aarhus
- Lastbilimportør ændrer struktur og får tre salgschefer
- Politiet lancerer ny kommunikationskanal til operative meddelelser
- Færger på Øresund sejlede med flere passagere og biler
- Færger på Nordsøen havde mere fragt med i december
- Tørhavn har fået grønt lys til at anlægge nyt byggeri og servicecenter
- De administrative omkostninger er faldet
- Solceller på taget er bedre end en solcelle i hånden
- Åben kærre med alu-sider kom til Fyn

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst