Klik venligst



Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      

Tiptrailer med automatisk rullepressenning rummer 61,5 kubikmeter

Onsdag 9. september 2020 kl: 09:17
Af: Redaktionen

Tiptrailer med automatisk rullepressenning rummer 61,5 kubikmeter

Lastas i Hedensted har fornyligt leveret en fire-akslet Kel-Berg tip-trailer med åbenbar side til Tønder Handel og Transport ApS. Tip-trailerne, der har et rumindhold på 61,5 kubikmeter, er også leveret med automatisk rullepressenning og cyklistværn i begge sider

Tiptrailer med automatisk rullepressenning rummer 61,5 kubikmeter
Traileren er bygget op over et chassis med længdevanger opsvejst i boks-profil med stærke tværvanger og forstærkninger. I venstre side er der monteret en plastikværktøjskasse samt kost- og skovlebeslag


Kassen har en udvendig, tophængt bagklap med pneumatisk åbne- og lukkesystem og sider fremstillet i 40 mm alu-profiler med 2,5 mm indvendig og 2,0 mm udvendig godstykkelse. Siderne er beklædt med 10 mm kunststof i en højde af 1.250 mm. Bunden er udført i 7 mm alu-plade og beklædt med 15 mm kunststof.


Venstre side er tre-delt oplukkelig øverst - 9.000 mm lang og 600 mm høj.


Traileren er leveret med fire ni-tons luftaffjedrede aksler med skivebremser med hæve-/sænkventil. Første aksel er løftbar mens fjerde aksel selvstyrende.


Den nye trailer er leveret af Anders Larsen fra Lastas Trucks Danmark A/S.








Klik venligst

© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- Transportfond donerer omkring 2,3 millioner kroner til transportprojekter
- Pas på hovedet, når du fejrer huen
- Udvidet motorvej E45 mellem Vejle og Skanderborg åbner inden for en måned
- Narkopåvirket mand kørte ind i lastbil
- Vognmand hentede sin nye tre-akslede gardintrailer lige i nærheden
- Elektrisk varebil kommer i en mere kompakt udgave
- Brug en aktivitetserklæring til tilbageregistrering af takografdata
- Olie udgør over halvdelen af energiforbruget i 17 brancher
- Færgerederi vil behandle egne og andre speditørers kunder ens
- Norsk speditionsvirksomhed får danske ejere
- Pakkebud var også pakketyv
- Formand for transportfond takkede af i maj

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst