Forhandler dækker sig ind med to nye kraner
Onsdag 11. december 2019 kl: 12:18
Af: Redaktionen
Euromaster Danmark A/S, der en landsdækkende virksomhed, som arbejder med dækservice, har fået leveret to nye Volvo FM 330 opbygget hos Sawo med bagmonterede Hiab-kraner med Just Easy Tools
Der er tale om to bagmonterede Hiab X-HiDuo 298 EP-4 kraner med fire optimerede udskud, der kan række ud til 12,7 meter. De er leveret med to ekstra rørføringer monteret udvendigt i kranarmen. Dertil har Sawo tilpasset kranernes fjerde udskud til dækaggregater.
Kranerne er monteret på hver deres tre-akslede og lange Volvo FM 330-chassis med 6.000 mm akselafstand og stålaffjedring forrest og luftaffjedring bagerst.
Just Easy Tools ApS har leveret en Easy Gripper 2400-2T, der kan håndtere hjul fra 850 mm - 2.400 mm og en vægt op til 2.000 kg.
.jpg)
© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

- Fyrværkeri blev sendt som pakke
- - Det er både respektløst og uansvarligt
- Samråd om vejafgift er på Folketingets tv
- Et halvt ton nikotinposer var skjult i 16.000 dåser
- Vognmand i Holte havde sin nye bil på udstilling
- En af transportbranchens vigtigste kampe er et opgør med administrativt bøvl og urimelige afgifter
- Renovationsselskab fik Transportens Lærepladspris 2025
- Arbejdsgiverformand fortsætter
- Lavere aktiviteter i Tyrkiet påvirkede godsmængderne hos rederikoncern
- Varebiluddannelse kører ind hos kursusudbyder i Esbjerg
- Fredag 12. september 2025 lå brændstofpriserne på følgende niveau
- Britiske operatører kårer atter DAF til årets flådelastbil
Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |