Klik venligst



Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      

Spodsbjerg-Tårs får to nye dobbeltender-færger

Tirsdag 24. januar 2012 kl: 09:00
Af: Redaktionen

Spodsbjerg-Tårs får to nye dobbeltender-færger

Rederiet Færgen indsætter i april-maj den første af to nye dobbeltenderfærger på ruten mellem Lolland og Langeland. Det betyder, at kapaciteten bliver mere end fordoblet. Udover, at de nye færger giver mere stabilitet og en bedre komfort, er det vigtigste budskab til kunderne, at der vil være masser af plads ­- de kan bare køre frem til havnene

I kølvandet på indsættelsen af superkatamaranen Leonora Christina på Rønne-Ystad overfarten i sommeren sidste år, fortsætter Færgen fornyelsen af sine færger i Danmark. Overfarten mellem Tårs og Spodsbjerg er den næste i rækken.

Med plads til 600 passagerer og 122 biler øger de 99,9 meter lange færger kapaciteten med 142 procent. Det betyder, at alle passagerer fra foråret 2012 kan møde op uden en forhåndsreservation. Der er plads til alle, og tidligere flaskehalsproblemer vil med de nye færger blive afløst af stabilitet og øget komfort for passagererne.

- I samarbejde med Sund og Bælt er vi sikre på, at de nye færger vil styrke infrastrukturen i lokalområdet og komme borgerne og virksomhederne til gode. De vil også bidrage til at binde Danmark bedre sammen. Prognoserne viser øget efterspørgsel og transportbehov i fremtiden, hvilket vi nu imødekommer med indsættelsen af to moderne færger, siger John Steen-Mikkelsen, administrerende direktør i Færgen.

De to nye færger afløser »Odin Sydfyen« og »Frigg Sydfyen«, som trofast har penduleret i farvandet mellem Langeland og Lolland. Det er første gang i 30 år, at der bygges nye færger specifikt til overfarten, og den samlede investering i nye færger og færgelejer beløber sig til cirka 320 millioner kroner. Fremtidsudsigterne for den naturlige trafik på ruten er gode, og ikke mindst udsigten til opførelsen af Femern-forbindelsen kan begunstige ruten med øget trafik i form af gods og materiel til byggeriet.

De nye færger kan sejle på bio-diesel og der er taget højde for at kunne ombygge til drift med gas, som kan blive én af fremtidens brændstofmuligheder inden for færgeindustrien.


Om Færgens tvillingefærger
Færgen, som driver BornholmerFærgen, SamsøFærgen, AlsFærgen, LangelandsFærgen og FanøFærgen, investerer cirka 300 millioner i de to nye dobbeltenderfærger. De nye færger kan medtage 600 passagerer og 122 biler og kommer til at skyde en servicefart på 16 knob. Overfartstiden bliver 45 minutter. Færgerne afløser »Odin Sydfyen« og »Frigg Sydfyen« som trofast har sejlet på ruten siden starten af 1980'erne.

Om Sund og Bælt
Sund og Bælt investerer cirka 20 millioner kroner i ombygningen af havnene i Spodsbjerg og Tårs, som selskabet købte i 2006 af Vejdirektoratet.
Sund og Bælt har som følge af færgeloven forpligtelse til at opretholde besejlingen på ruten. Kontrakten med Færgen om besejling af Spodsbjerg-Tårs løber frem til 2018.



Klik venligst

© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- Fredag 9. maj 2025 lå brændstofpriserne på følgende niveau
- Vejafgiften er en alt for dyr måde at opkræve skat på
- Vognmandsorganisation har fået ny formand
- Udvalg skal se på sammenlægning af halve fridage
- - Vejafgiften er svær
- Formand for vognmandsorganisation takke af efter 11 år
- To-akslede city-trailere har plads til 27 paller
- Bestanden af lette lastbiler er blevet mindre de seneste år
- Antallet af nyregistreringer steg med knap 12 procent i april
- - Det var en positiv oplevelse
- Vognmand i Sorø hentede grustrailer i Østjylland
- Et enkelt mærke har over halvdelen af markedet

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst