Energiselskab har ansat en ny presse- og kommunikationschef
Torsdag 1. maj 2025 kl: 13:15
Af: Redaktionen
Jens Bomholt er fra torsdag ansat som ny presse- og kommunikationschef hos energiselskabet OK. Han kommer med erfaring inden for public affairs og skal styrke OK’s strategiske kommunikation og positionering i den offentlige debat
Jens Bomholt er 36-år og kommer senest fra en rolle som selvstændig kommunikationsrådgiver og har tidligere været presse- og mediechef i Innovationsfonden. Dertil har han flere års erfaring med politisk kommunikation - blandt andet som pressechef i Skatteministeriet og som rådgiver i EU-Parlamentet.
Som presse- og kommunikationschef skal Jens Bomholt sammen med det øvrige kommunikationsteam styrke OK’s eksterne profil og bidrage til den fortsatte udvikling af virksomhedens kommunikationsindsats.
Jens Bomholt har i sin tid som selvstændig rådgiver særligt arbejdet med virksomheder i energibranchen.
- OK er en ansvarlig og værdibåret virksomhed med stærke rødder og store ambitioner. Jeg glæder mig til at blive en del af en organisation, der spiller en afgørende rolle i den grønne omstilling - og som har en stærk tilstedeværelse i danskernes hverdag, siger Jens Bomholt i forbindelse med sit nye job.
Han får det ledelsesmæssige ansvar for kommunikationsteamet, der er en del af OK's afdeling HR, ESG og Kommunikation.
Om Jens Bomholt:
- Jens Bomholt er cand.public. i analytisk journalistik fra Danmarks Medie- og Journalisthøjskole med specialisering i pressehåndtering, strategisk kommunikation og public affairs. Han har en bachelor i historie fra Aarhus Universitet
- Tidligt i sin karriere arbejdede han med politisk journalistik på Christiansborg, politisk kommunikation i Bruxelles og har siden opbygget en faglig profil inden for PR, omdømmepleje og kommunikationsrådgivning i både offentlige og private organisationer
- Privat er han bosat i Åbyhøj med sin hustru og parrets to børn
.jpg)
© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Daglivarekoncern anlægger ladeanlæg til el-lastbiler ved centrallager i Køge
- Tre-akslet påhængsvogn er blevet overført til Himmerland
- Værft på Tasmanien skal bygge en elektriske hurtigfærge mere
- EU's transportministre åbner et vindue for nordiske transporter i fremtiden
- Uddannelsesinstitution fortæller om en vej fra drengedrøm til selvstændig vognmand
- Distributør af blade er blevet indklaget Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen
- Tilskudsmodtagere og projekter kan ses på en liste
- Tre kørte for hurtig ved vejarbejde - og mistede kørekortene
- 51-årig mand stjal klokker ved jernbaneoverkørsler, hvor en ung mand mistede livet
- Europæisk megawatt-ladenetværk får støtte fra EU
- Ny bekendtgørelse åbner for 4,2 meter høje køretøjer - og øget totalvægt
- Ejendomsinvestor vil anlægge logistik- og intermodalt hub i Ringsted
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |





