Østjysk havn håndterede 170.927 teu i årets første kvartal
Tirsdag 29. april 2025 kl: 11:03
Af: Redaktionen
Containerterminalen i Aarhus Havn, der er landets største erhvervshavn, håndterede i løbet af januar, februar og marts i alt hvad der svarer til 170.927 teu - 20-fods containere. Stigningen er sket i en periode, hvor den globale handel har været og fortsat er påvirkelt af turbulens med toldstodigheder mellem USA og den øvrige verden og usikkerhed med uroligheder og krig i Europa
Hos Aarhus Havn peger ledelsen på, at de 170.927 teu er mærkbart flere containere sammenlignet med samme periode sidste år, der dog var påvirket af uroligheder i det Røde Hav.
I alt har havnen i Aarhus oplevet en stigning målt i teu på over ni procent i årets første kvartal.
- Jeg er tilfreds med, at vi sammen med dansk erhvervsliv og virksomhederne på havnen leverer fremgang i containeromsætningen. Det skal ikke mindst ses i lyset af den aktuelle situation, hvor den geopolitiske usikkerhed tager til, og hvor den globale handel er under store forandringer, siger administrerende direktør i Aarhus Havn, Thomas Haber Borch, der forventer, at der ligger nogle særdeles uforudsigelige måneder og venter.
- De kommende måneder bliver meget uforudsigelige, men vi står et godt sted med en effektiv og konkurrencedygtig drift, og så har vi fået gang i nye containerruter fra nogle af de største rederier i verden, som styrker erhvervslivets muligheder i havnen, siger han videre.
I første kvartal har i alt 108 containerskibe anløbet containerterminalen i Aarhus, som drives af APM Terminals.
I 2024 blev der i alt sendt 659.886 teu over kajen i Aarhus. Over de seneste 10 år har Aarhus Havn oplevet en vækst i containere på over 35 procent.
.jpg)
© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Beskæftigelsen er steget blandt ikke vestlige indvandrere
- Fire franske med tre aksler er klar til at trække læsset
- Tungvognspolitiet tjekkede ugehvil - og udskrev bøder
- 17 vejprojekter får 540 millioner kroner
- Flere faste fartkontroller skal forbedre trafiksikkerheden
- Lattergas er no go i trafikken
- Dagligvare-grossist indgår aftale med international transportkoncern
- Retssager begynder sidst i november
- Hjemmeleveringer fra Ikea bringes ud med elektriske biler
- Herfølge-vognmand har hentet to-akslet link-trailer i Hedensted
- Danskbaseret transportkoncern er ny olympisk logistik- og transportpartner
- Pickup'er er leveret med sneplov og saltspreder
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |
.gif)




