28-årig mand blev sigtet for vold mod togfører
Onsdag 30. april 2025 kl: 11:18
Af: RedaktionenTirsdag aften fik Sydsjællands og Lolland-Falsters Politi en anmeldelse fra togføreren i et tog, der ankom til banegården i Slagelse 23.32. Togføreren, der eksempelvis tjekker billetter, havde vejledt en passager, der havde røget på toilettet i toget, om, at det ikke var tilladt at ryge i toget generelt
Passageren - en 28-årig mand fra Vejle, blev efterfølgende temmelig opfarende og blev sat af toget. Han slog ud efter togføreren, som han ramte på ryggen, men inden politiet nåede frem, var den mistænkte stukket af.
Han blev dog kort efter fundet i en kælderskakt, hvor han var faldet i søvn. Den 28-årige mand var fuld og ikke kunne tage vare på sig selv, så derfor blev han anholdt klokken 1.24 og sigtet for vold.
Den 28-årige blev taget med til politistationen i Næstved, hvor han sove rusen ud i detentionen.
.jpg)
© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

- Dansk jernbaneentreprenør skal bygge overhalingsspor i København
- Virksomheder skal betale 100 millioner kroner
- DSB kan blive infrastrukturforvalter på S-banen
- - Så langt er vi nået på et halvt år
- Jernbaneprojekter får tilført ekstra midler
- 44 meter lang maskine fjerner revner i skinnerne i Vendsyssel
- Baneanlægget i Aarhus blive digitalt
- Sidste etape af sporfornyelse på sjællandsk hovedstrækning går i gang
- Nye togvogne er godkendt og må køre over grænsen
- Sporarbejde mellem Fredericia og Padborg bliver afsluttet i løbet af efteråret
- Bus påkørte jernbanebom
- Det første IC5-tog er ankommet til Danmark
Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |