Analyse klarlægger kompetencekrav til taxi- og OST-chauffører
Tirsdag 15. oktober 2019 kl: 09:45
Af: RedaktionenTransporterhvervets Uddannelser, TUR, har udarbejdet en analyse, der klarlægger kompetencekravene til taxi- og OST-chauffører efter den nye taxilov trådte i kraft pr. 1. januar 2018. Loven betød en omfattende liberalisering af erhvervsområdet ”Erhvervsmæssig persontransport” i mindre køretøjer og gjorde op med en mængde af de reguleringer, der tidligere havde været på taxi-, limousine-, sygetransport- og Offentlig Servicetrafik (OST) området
Ifølge TUR har de første 18 måneder med den nye lov skabt en stor udvikling i branchen, hvor nye forretningsmodeller er dukket op. Branchen selv regner dog med, at der går nogle år før branchelandskabet er stabiliseret. Det påvirker også konklusionerne i rapporten, som dog peger på en række tendenser.
- Da lovændringen ikke er fuldt implementeret endnu, er det ikke muligt at se den fulde effekt. Rapporten peger dog på en række tendenser:
- at der måske skal udvikles fleksible afholdelsesformer for kurserne
- at der skal ses på strukturen i de eksisterende kurser
- at der eventuelt skal udvikles nye kurser for eksempel i køreteknik med liftbiler
- TUR vil dog afvente den endelige indfasning af taxilovgivningen, før der iværksættes nye tiltag, siger Johnny Bengtsson, der er uddannelseskonsulent i TUR.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Tog-værksted til nye el-tog er færdigt
- Politiet har sigtet to personer efter togulykke på Gribskovbanen
- Politiet får flere fartsynder fra udlandet til at betale bøder
- Busser erstatter aflyste tog i Nordsjælland
- Lokale tog i Nordsjælland er aflyst fra torsdag aften
- Dokumentation for sikkerheden ved to gangbroer er sendt af sted
- Midttrafik belønner busselskaber for høj kundetilfredshed
- Letbanetog kører flere gange om søndagen
- Sager om arbejdsskader og sociale forhold har udløst godt 17 millioner kroner
- Fire måneder har givet 2,4 millioner
- En menneskelig fejl kan have forårsaget togulykke på Gribskovbanen
- Aalborg får hvide og grønne el-delecykler
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |
.gif)




