Analyse klarlægger kompetencekrav til taxi- og OST-chauffører
Tirsdag 15. oktober 2019 kl: 09:45
Af: RedaktionenTransporterhvervets Uddannelser, TUR, har udarbejdet en analyse, der klarlægger kompetencekravene til taxi- og OST-chauffører efter den nye taxilov trådte i kraft pr. 1. januar 2018. Loven betød en omfattende liberalisering af erhvervsområdet ”Erhvervsmæssig persontransport” i mindre køretøjer og gjorde op med en mængde af de reguleringer, der tidligere havde været på taxi-, limousine-, sygetransport- og Offentlig Servicetrafik (OST) området
Ifølge TUR har de første 18 måneder med den nye lov skabt en stor udvikling i branchen, hvor nye forretningsmodeller er dukket op. Branchen selv regner dog med, at der går nogle år før branchelandskabet er stabiliseret. Det påvirker også konklusionerne i rapporten, som dog peger på en række tendenser.
- Da lovændringen ikke er fuldt implementeret endnu, er det ikke muligt at se den fulde effekt. Rapporten peger dog på en række tendenser:
- at der måske skal udvikles fleksible afholdelsesformer for kurserne
- at der skal ses på strukturen i de eksisterende kurser
- at der eventuelt skal udvikles nye kurser for eksempel i køreteknik med liftbiler
- TUR vil dog afvente den endelige indfasning af taxilovgivningen, før der iværksættes nye tiltag, siger Johnny Bengtsson, der er uddannelseskonsulent i TUR.
.jpg)
© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

- EU-Kommissionen taber sag mod Danmark om cabotagekørsel
- Regler om fartsbegrænsere i busser og lastbiler skal forenkles
- Trafikselskab lader børn lege, de styrer bussen
- Motorvejsforbindelse på tværs af Sjælland er en god forretning for samfundet
- DSB kan blive infrastrukturforvalter på S-banen
- - Så langt er vi nået på et halvt år
- Politiet får ny kommunikationskanal i 2026
- Fredag 10. oktober 2025 lå brændstofpriserne på følgende niveau
- Buschauffør fik angiveligt et ildebefindende
- Beskæftigelsen er steget blandt seniorerne de seneste år
- Flere rejste med færgerne i Dannmark og færgerne til udlandet
- Toldstyrelsen fandt over 60 kg khat i efterladt togbagage
Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |