Den tre-akslede overføringsanhænger har lang bogie
Onsdag 18. september 2019 kl: 10:42
Af: RedaktionenVognmandsforretningen Stevnhoved ApS i Grenaa har taget en ny tre-akslet Kel-Berg overføringsanhænger med tip og lang bogie i brug
![]() |
Bagenden er justerbar, så den kan tilpasses til containere i længde af 7.000 mm til 7.500 mm. Omkring to trediedele af anhængerens længde er opbygget med tre-vejs tipramme, der er tipbar til 49 grader. PÅ tiprammen er der monteret fire pneumatiske låse, der betjenes på udvendige side af containerrammen. Træktrianglen er pneumatisk nedknækbar med fjeder på siden af trækstangen med manuel lås og kugleventil monteret i venstre side.
På venstre side af chassiset er der monteret en plast-værktøjskasse.
Anhængeren er leveret med tre ni-tons luftaffjedrede aksler med tromlebremser. Anden aksel har liftfunktion. Anhængeren har lang bogie mellem ande og tredie aksel.
Den nye overføringsanhænger er leveret af Jan Bertelsen fra Lastas Trucks Danmark A/S.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Østrigs har indføret kørselsforbud i påsken
- Vejdirektoratet undersøger jordens egenskaber under vejen til havnen
- Vestjysk fragtmand overtager kollega i Thy
- Producent afviser mangel
- Skævvridning af afgifter kan koste Danmark dyrt
- Tyve stal 1.100 liter dieselolie fra parkerede sættevogne
- Lastbilchauffør mistede livet i arbejdsulykke
- Overførslen blev gennemført med en fire-akslet forvogn
- Vi kommer til at tage kampen mod bøvl, besvær og bureaukrati
- Manglen på chauffører kræver politisk handling
- Fleksibel levering er grønnere - og bliver valgt til
- Transportvirksomhed fik pris for særligt socialt ansvar
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |






