Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      

Tip-traileren har automatisk rullepresnning og skuffe

Onsdag 4. september 2019 kl: 08:54
Af: Redaktionen

Tip-traileren har automatisk rullepresnning og skuffe

Dansk Landbrug - DLG - har taget en ny fire-akslet Kel-Ber tiptrailer i brug. Den nye trailer, der er leveret af Lastas i Hedensted, har blandt andet fået påsvejst en 400 mm lang alu-skuffe i bagenden

Den nye fire-akslede tip-trailer er bygget op over et chassis med længdevanger opsvejst i boks-profil og med stærke tværvanger og forstærkninger.


Kassen, der har sider fremstillet i 40 mm aluprofiler og en bund af 7 mm aluplade, har en udvendig, tophængt bagklap med pneumatisk åbne- og lukkesystem - og en automatisk kornlem. I bagenden er der påsvejst en 400 mm lang alu-skuffe i fuld brede med 500 mm sider og en hældning på 15 grader. Bunden er belagt med 15 mm plast, mens siderne er belagt med 100 plast i en højde af 1.250 mm.


Forrest er der monteret en arbejdsplatform i galvaniseret stål med sikkerhedsgelænder. Med traileren hører også stige i højre side, plasticværktøjskasse i venstre side samt kost og skovle beslag


Traileren er leveret med fire ni-tons luftaffjedrede aksler med skivebremser og hæve/sænkefunktion. Første og fjerde aksel er løftbar, mens fjerde aksel også er selvstyrende.


Den nye trailer er leveret af Jan Bertelsen fra Lastas Trucks Danmark A/S.






Klik venligst

© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- Glædelig jul og godt nytår
- Knap halvdelen overtrådte reglerne
- Transportvirksomhed i Herning har sat en krog i elektriske transporter
- Transportvirksomhed i Kolding har fået sit eget navn
- Den nye Storstrømsbro er klar til de første trafikanter til februar
- Specialkøretøj skal køre ud i Limfjorden
- Færdselsstyrelsen ændrer praksis med tilsyn for at skabe større effekt
- Hollandsk distributionsbil er en alsidig distributionslastbil
- Ombygning af færge til el-drift tager længere tid end forventet
- Sydjysk fjordhavn forenkler adgangen til sikrede områder
- EU-Kommissionen har skiftet kurs - lastbiler bliver undtaget
- Økonomisk modvind blev efterfulgt af en blodprop

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst