Danmarks i dag eneste landsdækkende brevomdeler sætter nye postkasser op indendørs
Onsdag 8. juli 2026 kl: 09:38
Af: RedaktionenI løbet af sommeren opsætter dao, der siden årsskiftet har været den eneste officielle brevomdeler i Danmark, nye brevkasser op i forbindelse med virksomhedens pakkeshops
De nye brevkasser tømmes dagligt, og dao leverer breve året rundt. Hidtil har dao's postkasser været af plast, men de nye postkasser er lavet i metal.
Hen overer sommeren sætter dao de nye røde metalbrevkasser op indendørs i forbindelse med virksomhedens godt 1.600 pakkeshops.
De første nye brevkasser blev sat op onsdag 24. juni, og dao forventer, at alle virksomhendes pakkeshops har fået en ny brevkasse inden udgangen af august i år.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Bestanden er steget med 366
- Der er en forskel på 57 mellem nummer et og nummer to
- Batteri-elektriske lastbiler er nået 7 procent
- Politiet etablerer midlertidigt militært område i Køge
- Fire-akslet tip-trailer har Cramaro-rullepresenning
- Havne i Fredericia får ladestandere til lastbiler
- Efter seks månder er der en forskel på fire
- Pensionsselskab åbner nyt sundhedsfagligt center
- Efter en uge med ny EU-told er antallet af lavværdiforsendelser halveret
- Trailer med gående gulv kan rumme 91 kubikmeter
- Danmarks i dag eneste landsdækkende brevomdeler sætter nye postkasser op indendørs
- Vognmændene skal med i planerne for Danmarks totalberedskab
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |




