Klik venligst



Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      

Samarbejde kommer på sporet med direkte tog til Berlin og Prag

Mandag 7. juli 2025 kl: 11:20
Af: Redaktionen

Næste år kan man fra maj tage toget direkte fra København til Berlin og Prag uden skift. Det er resultatet af et samarbejde mellem danske DSB, tyske Deutsche Bahn (DB) og tjekkiske České dráhy (ČD). De tre togoperatører etablerer i fællesskab en direkte togforbindelse, der forbinder København, Berlin og Prag

Forbindelsen vil have to daglige afgange og en rejsetid på syv timer mellem København og Berlin og 11 timer mellem København og Prag. I tre måneder over sommeren vil der være en ekstra natlig afgang.


- Vi sætter stor pris på det gode og tætte samarbejde med DB og ČD, der gør det lettere og mere enkelt at imødekomme kundernes stigende interesse for at tage toget på rejser ud i Europa. Vi forventer at kunne byde kunderne velkommen på strækningen fra maj måned næste år, siger Charlotte Kjærulff, der er kundechef i DSB.


Den nye forbindelse er det første af ti europæiske pilotprojekter, der støttes af EU-kommissionen for at forbedre de grænseoverskridende togforbindelser i Europa. 


Ruten bliver betjent med moderne ComfortJet-vogne fra ČD med moderne faciliteter - blandt andet liggesæder og en restaurantvogn med et bredt udvalg af mad og drikkevarer. ComfortJet er designet som et miljøvenligt alternativ til flyrejser, hvor passagererne kan nyde landskabet og samtidig reducere deres CO2-aftryk i forhold til flyrejsen. Personalet ombord bliver nationale medarbejdere fra landet, tager kører gennem.


Mellem København og Hamburg bliver vognene af lokomotiver fra DSB, men de mellem Hamburg og Prag bliver trukket af lokomotiver fra ČD.


- Samarbejdet med DB og ČD giver os mulighed for i fællesskab at tilbyde en unik og bæredygtig måde at forbinde tre velbesøgte og attraktive europæiske byer - og lande. Det gør det lettere at tage med toget ud for at opleve Europas rige historie, arkitektur og kultur, det er vi alle tre ret stolte af, siger Charlotte Kjærulff.


Det er muligt at købe billetter til strækningen seks måneder før afrejsedato.
 
Her stopper toget:
  • I Danmark: København H, Ringsted, Odense, Kolding, Padborg
  • I Tyskland: Schleswig, Hamburg-Altona, Hamburg Dammtor, Hamburg Hbf, Berlin Hbf, Berlin Südkreuz, Dresden-Neustadt, Dresden Hbf, Bad Schandau
  • I Tjekkiet: Dečín hl.n., Ústí nad Labem hl.n., Praha-Holešovice, Praha hl.n.




Klik venligst

© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- Samarbejde kommer på sporet med direkte tog til Berlin og Prag
- Dansk og spansk selskab tilbyder en elektrisk pakke med lastbiler og opladning på abonnement
- Transportvirksomhed syd for Aarhus har fået depotopladning
- Nyt selskab skal gøre opladning nemmere og billigere
- Transportvirksomhed i Kolding investerer i elektriske lastbiler
- Ubrugte midler flyttes til en anden pulje
- Ladeinfrastruktur til Østbanen på Sjælland får 83 millioner i tilskud
- Chiptuning af lastbiler udløste fængselsstraf
- Færgebatterier kan bruges som energilager på land
- Alle busser i Middelfart kommune bliver el-busser
- Pakkedistributør er først i Europa med nyt tungt elektrisk vogntog
- Brancheorganisation på energiområdet får ny politisk chef

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst