Vognmandsfirma i Brønderslev har solgt sine biler fra
Mandag 19. maj 2025 kl: 11:16
Af: RedaktionenPK Logistik A/S, der som selskab blev etableret i 2018, men som har rødder tilbage til 1946, har solgt sine sidste to lastbiler. Det skriver virksomheden på facebook. Dermed er det slut med at se lastbiler med PK Logistik A/S' logo på vejene, men ikke slut med PK-logoet, for PK Lastvognsservice i Brønderslev fortsætter
PK Logistik A/S, der er ejet af J. Bundgard Invest ApS i Hjørring, Per Ørum Jensen Holding ApS i Tornby syd for Hirtshals og Trine Støwe Holding ApS i Brønderslev, har solgt sine to resterende lastbiler til Vendelbo Spedition i Hjørring og Dronninglund Transport ApS i Dronninglund
Fremover vil PK Lastvognsservice ApS bære PK-navnet videre og støtte vognmandsbranchen med reparation og vedligeholdelse af lastbiler og påhængskøretøjer. PK Lastvognsservice ApS er ejet af af Trine Høtoft Kristiansen og Kristian Høtoft Kristiansen i Brønderslev.
Lidt om ejerne af PK Logistik A/S.
PK Logistik A/S er ifølge CVR-registeret ejet af:
- J. Bundgard Invest ApS i Hjørring, der er ejet af Jesper Bundgaard Madsen, der også ejer Vendelbo Spedition A/S
- Per Ørum Jensen Holding ApS, der er ejet af vognmand Per Ørum Jensen i Tornby ved Hirtshals
- Trine Støwe Holding ApS, der er ejet af Trine Høtoft Kristiansen i Brønderslev
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Affalds- og genbrugskoncern køber tre vognmandsforretninger
- Vognmand fik tre klasse 3-lastbiler leveret samme dag
- Vinterkulde fik flere til at sejle med hurtigfærger over Kattegat
- Traditionelle mandefag har fået flere kvinder under uddannelse
- Fynsk vognmand med blomsterekspertise har fået nye tip-trailere
- Lastbilchauffør er blevet sigtet efter jernbaneulykke
- Tungvognspolitiet kontrollerede affaldstransporter i færgehavn
- Norsk entreprenør har fået elektrisk lastbil med tip
- Motorvej ved Kolding får et ekstra spor
- Aarhus Havn inviterer på rundtur via nettet
- 540 heste skal trække fire-akslet anhænger
- Fælder træer og kører dem ud med ny tre-akslet forvogn med kran
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |
.gif)




