Selskab med faste forbindelser melder om stigende trafik
Torsdag 27. marts 2025 kl: 15:23
Af: Redaktionen
I 2024 blev der sat ny rekord for trafikken på de to broer, som Sund & Bælt driver. På Storebæltsbroen var det især lastbiltrafikken, der kørte frem, mens det på Øresundsbron var personbiltrafikken. Den øgede trafik over broerne bidrager positivt til Sund & Bælts bro-resultat, som endte over forventningerne for året
På Storebæltsbroen steg lastbiltrafikken med 3,0 procent, mens der var et mindre fald i personbiltrafikken på 0,2 procent i forhold til 2023. I gennemsnit passerede over 37.000 køretøjer forbindelsen i døgnet, og vejtrafikken satte ny årsrekord med knap 13,7 millioner køretøjer. Omsætningen fra vejtrafikken på Storebæltsforbindelsen var på 3.237 millioner kroner, hvilket var en stigning på 2,6 procent i forhold til 2023.
På Øresundsbron steg personbiltrafikken med 3,8 procent., mens lastbiltrafikken endte med en stigning på 1,2 procent. Vejtrafikken satte ny årsrekord med 7,6 millioner køretøjer. Dagstrafikken var på knap 21.000 i 2024.
I delårsrapporten fra tredie kvartal forventede Sund & Bælt et årsresultat før dagsværdireguleringer og skat i størrelsesordenen 1,9 - 2,0 milliarder kroner. Det realiserede resultat blev på 2,176 milliarder kroner endte dermed over den udmeldte forventning. Det bedre resultat skyldes lavere inflation end forventet og en højere trafikvækst i anden halvdel af året end i første halvår.
- Det har været et travlt år over de store broer i 2024, hvor der blev sat flere rekorder. August blev den travleste måned nogensinde på Storebælt med knap 1,4 millioner køretøjer, og på begge broer blev årsrekorden slået. Trafikken bidrager sammen med den lave inflation til, at vi får et tilfredsstillende resultat for året, der ligger over vores forventninger, siger administrerende direktør i Sund & Bælt, Mikkel Hemmingsen.
Sund & Bælt - Biltrafik | |||||
Antal køretøjer | I alt pr. år (mio.) | Gennemsnit pr. døgn | Stigning pr. døgn | ||
2024 | 2023 | 2024 | 2023 | ||
Storebælt | 13,7 | 13,6 | 37.376 | 37.346 | 0,1 pct. |
Øresund | 7,6 | 7,3 | 20.692 | 19.971 | 3,6 pct. |
(Kilde: Sund & Bælt)
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Hollandsk lastbilproducent får ny topchef
- Geopolitisk krise kræver grøn brint til industrien og grønne brændstoffer til skibe, fly og forsvar
- Fire-akslet maskintrailer med udtræk får hjemsted på Vestsjælland
- Tættere samarbejde skal afbøde trafikale udfordringer ved vejarbejdet på Motorvej E45
- Første del af tunnel mellem Danmark og Tyskland er på vej mod havbunden
- Transport- og logistikvirksomhed i Herning øgede sin omsætning
- Dansk rederi køber tidligere dansk færge af svensk rederi
- Politiet beslaglagde 22.400 ulovlige puff-bars ved grænsen
- Rutesimulator viser vej til opladning af lastbiler
- Elektrisk trækker kører flere betonleverancer ind i en mere bæredygtig fremtid
- Et eksempel på, hvad der er muligt
- Rederi-koncern fik et bedre første kvartal
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |
.gif)

.jpg)


