Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      

Selskab med faste forbindelser melder om stigende trafik

Torsdag 27. marts 2025 kl: 15:23
Af: Redaktionen

Selskab med faste forbindelser melder om stigende trafik

I 2024 blev der sat ny rekord for trafikken på de to broer, som Sund & Bælt driver. På Storebæltsbroen var det især lastbiltrafikken, der kørte frem, mens det på Øresundsbron var personbiltrafikken. Den øgede trafik over broerne bidrager positivt til Sund & Bælts bro-resultat, som endte over forventningerne for året

På Storebæltsbroen steg lastbiltrafikken med 3,0 procent, mens der var et mindre fald i personbiltrafikken på 0,2 procent i forhold til 2023. I gennemsnit passerede over 37.000 køretøjer forbindelsen i døgnet, og vejtrafikken satte ny årsrekord med knap 13,7 millioner køretøjer. Omsætningen fra vejtrafikken på Storebæltsforbindelsen var på 3.237 millioner kroner, hvilket var en stigning på 2,6 procent i forhold til 2023.


På Øresundsbron steg personbiltrafikken med 3,8 procent., mens lastbiltrafikken endte med en stigning på 1,2 procent. Vejtrafikken satte ny årsrekord med 7,6 millioner køretøjer. Dagstrafikken var på knap 21.000 i 2024.


I delårsrapporten fra tredie kvartal forventede Sund & Bælt et årsresultat før dagsværdireguleringer og skat i størrelsesordenen 1,9 - 2,0 milliarder kroner. Det realiserede resultat blev på 2,176 milliarder kroner endte dermed over den udmeldte forventning. Det bedre resultat skyldes lavere inflation end forventet og en højere trafikvækst i anden halvdel af året end i første halvår.


- Det har været et travlt år over de store broer i 2024, hvor der blev sat flere rekorder. August blev den travleste måned nogensinde på Storebælt med knap 1,4 millioner køretøjer, og på begge broer blev årsrekorden slået. Trafikken bidrager sammen med den lave inflation til, at vi får et tilfredsstillende resultat for året, der ligger over vores forventninger, siger administrerende direktør i Sund & Bælt, Mikkel Hemmingsen.


Sund & Bælt - Biltrafik

Antal køretøjer

I alt pr. år (mio.)

Gennemsnit pr. døgn

Stigning pr. døgn

2024

2023

2024

2023


Storebælt

13,7

13,6

37.376

37.346

0,1 pct.

Øresund

7,6

7,3

20.692

19.971

3,6 pct.


(Kilde: Sund & Bælt)




Klik venligst

© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- Bestanden er steget med 366
- Der er en forskel på 57 mellem nummer et og nummer to
- Batteri-elektriske lastbiler er nået 7 procent
- Politiet etablerer midlertidigt militært område i Køge
- Fire-akslet tip-trailer har Cramaro-rullepresenning
- Havne i Fredericia får ladestandere til lastbiler
- Efter seks månder er der en forskel på fire
- Pensionsselskab åbner nyt sundhedsfagligt center
- Efter en uge med ny EU-told er antallet af lavværdiforsendelser halveret
- Trailer med gående gulv kan rumme 91 kubikmeter
- Danmarks i dag eneste landsdækkende brevomdeler sætter nye postkasser op indendørs
- Vognmændene skal med i planerne for Danmarks totalberedskab

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst